reklama
reklama

Biłgorajska porodówka jednak do zamknięcia?! Arion ostrzega

Opublikowano:
Autor:

Biłgorajska porodówka jednak do zamknięcia?! Arion ostrzega - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

-Rada Powiatu w Biłgoraju wyraża sprzeciw w przedmiocie zamiaru likwidacji oddziału położniczego w ARION Szpitale sp. z o.o. w restrukturyzacji Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju, wobec proponowanych zmian legislacyjnych ustawy o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewidujących zamknięcie oddziału położniczego z uwagi na liczbę odebranych porodów poniżej 400 rocznie - tak brzmi treść uchwały, którą przez aklamację podjęli radni rady powiatu na ostatniej sesji.

  Uchwała jest pokłosiem pisma, jakie wpłynęło do zarządu powiatu od Arionu:    

Arion: oddział położniczy może zostać zamknięty

-W dniu 5 września 2024 roku Zarząd Spółki ARION poinformował, że w związku ze zmianami wprowadzanymi przez ustawodawcę, oddział położniczy szpitala w Biłgoraju może zostać zamknięty - informuje w uzasadnieniu uchwały starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip   Jest to już kolejna wiadomość od władz spółki Arion z informacją, że zamknięcie oddziału jest rozważane          

Powiat: nie ma naszej zgody!

     
W uzasadnieniu czytamy również, że w sierpniu 2024 roku Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. -To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie - tłumaczy starosta.          

To wykluczenie zdrowotne naszych mieszkanek

W województwie lubelskim powyższego kryterium nie spełnia połowa porodówek w szpitalach: w Janowie Lubelskim, Kraśniku, Parczewie, Radzyniu Podlaskim, Krasnymstawie, we Włodawie, w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie, Bełżycach, Lublinie. Kryterium spełniają szpitale wojewódzkie: w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, dwa szpitale kliniczne w Lublinie oraz porodówki: w Świdniku, Lubartowie, Puławach i Łukowie.
 
-Proponowane zmiany, ze szkodą dla kobiet, zmierzają w przeciwnym kierunku, tj. do ograniczenia kobietom dostępu do powyższych świadczeń zagwarantowanych już w Konstytucji. W związku z powyższym Rada Powiatu w Biłgoraju wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek działań związanych z likwidacją oddziału położniczego w szpitalu w Biłgoraju. Zmiany związane z ograniczeniem dostępności do świadczeń zdrowotnych dla mieszkanek prawie 100 tysięcznego powiatu, biorąc pod uwagę dostępność komunikacyjną do większych ośrodków miejskich i szpitali o wyższej referencyjności, skutkować będą wykluczeniem zdrowotnym mieszkanek, jak również bezpośrednim narażeniem ich zdrowia i życia - uzasadnia Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama