reklama
reklama

Biłgorajanie rozwodzą się coraz częściej

Opublikowano:
Autor:

Biłgorajanie rozwodzą się coraz częściej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

Rodzi się więcej dzieci

W Biłgoraju w 2015 roku zameldowanych było 26 790 mieszkańców. To jest o 152 osoby mniej niż rok wcześniej. W gminie Biłgoraj natomiast mieszkańców przybyło. W 2015 roku było ich 13 365, a rok wcześniej o 25 osób mniej. 

W 2015 roku Urząd Stanu Cywilnego w Biłgoraju odnotował 697 urodzeń. To o 58 dzieci więcej niż przed rokiem. Od kilku lat dominują chłopcy. To ich przyszło na świat najwięcej zarówno w 2015 roku, jak i rok wcześniej. 

W ciągu minionego roku zmarło 577 osób, w tym odnotowano 7 zgonów poza granicami Polski. Rok wcześniej zmarły 543 osoby. 

Imię  ważna sprawa

W porównaniu do lat poprzednich nieznacznie zmieniły się również trendy w nadawaniu imion dzieciom. Dla chłopów najpopularniejszym imieniem w 2015 roku był Kacper i Szymon. Natomiast dla dziewczynek Julia i Lena. W 2014 roku dziewczynkom najchętniej nadawano imię Lena, Julia i Zuzanna, natomiast chłopcom Jakub, Filip i Szymon.

reklama

Pamiętajmy, że jeśli doszliśmy do wniosku, że pomyliliśmy się przy wyborze imienia, w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia możemy złożyć kierownikowi USC pisemne oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka wpisanego do aktu w chwili jego sporządzenia.

 Warto zaznaczyć, że od 1 marca 2015 roku możliwe jest nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC.

Więcej ślubów, ale i rozwodów

W minionym roku na ślubnym kobiercu stanęło 259 par (155 to małżeństwa konkordatowe, 78 cywilne). W 2014 roku zawarto 222 małżeństwa. Wzrosła też liczba rozwodów. W 2015 r. było ich 90, w 2014 r. 58, w 2013 r. 62, w 2012 r. 61, w 2011 r. 48, a w 2010 r. 60.

reklama

Wystawiono 27 aktów małżeństw zagranicznych. 9 z USA, 7 z Niemiec, 4 z Wielkiej Brytanii, 2 z Tajlandii. Po jednym akcie z Kanady, Chin, Danii, Francji i Irlandii. 

Od 1 marca 2015 roku możliwe jest zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. W myśl nowych przepisów za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie muszą zapłacić 1 000 zł. Zmiany w przepisach są odpowiedzią na potrzeby par, które coraz częściej zwracały się z prośbą o udzielenie ślubu poza siedzibą urzędu stanu cywilnego.

Ustawa prawo o aktach stanu cywilnego umożliwi zawieranie małżeństwa poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Para, która chce skorzystać z nowej możliwości, powinna złożyć wniosek do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego i ponieść dodatkową opłatę.

reklama

Wcześniej przepisy pozwalały na zawarcie małżeństwa poza urzędem, ale jedynie w szczególnych przypadkach (np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym). Decyzja o udzieleniu ślubu poza siedzibą USC należy do kierownika urzędu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama