Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z bezzwrotnej dotacji?
W momencie rekrutacji do projektu należy przede wszystkim:- być mieszkańcem województwa lubelskiego;
- mieć ukończone co najmniej 30 lat (dolna granica wieku);
- nie być zatrudnionym na umowę o pracę, zlecenie, dzieło itp. lub
- być zatrudnionym, ale zarobki nie mogą przekraczać więcej niż najniższa krajowa (10% takich uczestników projektu);
- można być ubezpieczonym w KRUS i posiadać gospodarstwo rolne, ale wyłącznie do 2 ha przeliczeniowych;
- można posiadać orzeczenie o niepełnosprawności;
- w przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie można prowadzić działalności gospodarczej (działalność gospodarcza nie może być również zawieszona).
Kiedy będzie można ubiegać się o środki?
Rekrutacja do projektu rusza już w przyszłym tygodniu, a składanie wniosków odbywa się w dniach od 4 września do 8 września br. Szczegóły pod nr tel. 661 707 596 lub 696 286 978.
Jak wygląda procedura?
Osoba najpierw zgłasza swoją chęć uczestnictwa w projekcie, a następnie przechodzi poszczególne etapy: rozmowę z doradcą i szkolenie tematyczne o tym, jak prowadzić działalność gospodarczą, jakie są obowiązki przedsiębiorcy oraz jak sporządzić wniosek i biznesplan do dotacji.
Podczas szkoleń uczestnicy mają zapewnione bezpłatne materiały szkoleniowe (podręczniki) oraz przerwy kawowe i posiłki. Po szkoleniu uczestnicy składają biznesplan i otrzymują wsparcie finansowe, które wydatkują zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
Na co można wydać pieniądze z bezzwrotnej dotacji?
Na początku osoba otrzymuje jednorazowo ok. 27 tysięcy zł netto i może za to zakupić sprzęt, np. budowlany, maszyny, komputer lub inne rzeczy niezbędne do wykonywania różnego rodzaju działalności gospodarczej. Oczywiście uczestnik projektu wydaje te pieniądze na rzeczy zgodnie z wcześniej napisanym i zatwierdzonym biznesplanem.
W kolejnych miesiącach otrzymuje tak zwane wsparcie pomostowe przez 12 miesięcy w zależności od projektu, z których pokrywa sobie składki ZUS, paliwo, lokal, rachunki tel., i inne wydatki biurowe. Wsparcie takie, czyli 1770 zł netto uczestnik otrzymuje z początkiem każdego miesiąca, następnie wydatkuje i rozlicza do 10 dnia kolejnego miesiąca (fakturami i rachunkami). – Wsparcie to pozwoli na pozyskanie klientów i utrzymanie biznesu przez pierwszy rok – mówi Renata Kudyba.
A jeśli biznes nie przyniesie dużych zysków?
Powodzenie biznesu zależy od różnych czynników, np. doświadczenia, dobrego marketingu, reklamy, niszy na rynku czy zapotrzebowania na konkretny rodzaj świadczonych usług. Faktem jest, że nie każda działalność kończy się wielkim sukcesem oraz osiągnięciem dużego zysku, szczególnie jeśli osoba otwiera działalność po raz pierwszy i nie ma w tym doświadczenia. Żeby nie zwracać dotacji, ważne jest aby nie zamknąć i nie zawieszać tej działalności w przeciągu 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia. Należy także wydatkować środki zgodnie z ich przeznaczeniem. Wsparcie trzeba rozliczać w terminie i trzymać się zapisów w umowie podpisanej z projektodawcą przed otrzymaniem środków. Utrzymanie działalności gospodarczej przez 12 miesięcy nie jest trudne, zwłaszcza gdy comiesięcznie przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na pokrycie niezbędnych kosztów ZUS-u, księgowości, lokalu itp. Osoby chcące otworzyć działalność nie pozostają zdane same na siebie, przy projekcie zatrudniani są fachowcy, doradcy, którzy pomagają i przygotowują uczestników do prowadzenia biznesu oraz doradzają w trakcie jego trwania. – Najważniejsze w tym wszystkim to mieć pomysł na siebie, spełniać wyżej wymienione warunki rekrutacyjne i postępować zgodnie z umową. Reszta to tylko kwestia chęci… – mówi Renata Kudyba, pracująca na co dzień przy projektach unijnych. – Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu pod nr tel. 661 707 596 lub 696 286 978 – dodaje pani Renata.Red.
reklama
Komentarze (0)