Jadwiga Halina Sędłak zamiłowanie do poezji odkryła już we wczesnej młodości. To wtedy napisała pierwsze wiersze. Później następne i kolejne, zebrane w tomiki, m.in.: "Tu drzewa mu szumią melodie znajome", "Jak korale tiule, koronki", czy "Pukając do bramy nieba". Utwory poetki zamieszone zostały w publikacji o ks. Błażeju Nowosadzie, księdza proboszcza Leszka Oberdy oraz w"Aleksandrowskim nieśmiertelniku" Jana Palikota. Liczne teksty Jadwigi Sędłak opracowano muzycznie przez Ludowy Zespół Śpiewaczy Aleksandrowiacy.
"W Sigły zaciszu" - utwór Jadwigi Haliny Sędłak napisany na uroczystości Walk Wrześniowym w Sigle pod Aleksandrowem:
W poszumie sosen koło młyna
Chwila zadumy... czas się zatrzymał
Ci co Ojczyzny krwią bronili
Tu zatrzymani - w wieczności chwili
W SIGŁY zaciszu rzędami leży
Garść bohaterów - polskich żołnierzy
Szemranie SZUMU
Szum drzew przy młynie
Dziś im umila
Wieczny spoczynek
Niech nasza pamięć przez pokolenia
Zachowa o nich słuszne wspomnienia.
Krystyna Żmuda jest rodowitą mieszkanką Aleksandrowa, która ma spory wkład w lokalną kulturę. Jest także członkiem Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. Wydała tomiki wierszy pod tytułami:"Do niej wołam w duszy" oraz "Poczułam dotyk przeszłości na skroni". Utwory Krystyny Żmudy publikowano m.in.: w Biłgorajskim Roczniku Społeczno-Kulturalnym "Aspekty" i prezentowano na antenie Radia Lublin w audycji z cyklu "Drzewo rodzinne".
Ale nie tylko wiersze i poezja zajmują czas autorki. Krystyna Żmuda tworzy także prozę, w której niejako spisuje opowieści o dawnych czasach. Kilka opowiadań publikowano w "Aspektach". W 2011 r. została laureatką Konkursu Literacko- Publicystycznego "O Łabędzie Pióro"w dziedzinie poezja. W roku 2007 zadebiutowała w I Konkursie
Poezji Patriotycznej w Biłgoraju, gdzie zdobyła wyróżnienie.
"Sigła - Aleksandrów" - wiersz napisany przez Krystynę Żmudę na obchody uroczystości Walk Wrześniowych na Sigle pod Aleksandrowem
Strzelec, dziennikarz, partyzant,
Żołnierz nieznany, kapral,
Plutonowy, porucznik,
Stu czterech tylko tu,
I wielu innych po lesie
Kryje nasza ziemia
Stoją krzyże, bez imienia
Niebo deszczem nad Nimi płacze
Wiatr smutną pieśń niesie
Partyzanci i żołnierze - tułacze
Mały chłopiec przechodząc - zapytał
Babciu - kto tu leży?
Choć, pójdziemy tam Spójrz wnuczku,
To nasi, - pamiętaj o Nich
Najpiękniejszy kwiat
Minionych lat
Partyzanci i żołnierze
Co swoją krwią
I oddanym życiem
Wywalczyli wolność nam...
Twórczość obu kobiet wspiera Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie. To właśnie z pomocą biblioteki utwory poetek zebrano w tomiki, które wydano w formie papierowej i udostępniono społeczności.
reklama
Komentarze (0)