Jak stare dobre małżeństwo: 50-lecie pożycia małżeńskiego. Czym są złote gody? Wiedzą o tym ci mieszkańcy gminy Obsza
Według starożytnych tradycji pięćdziesiąta rocznica ślubu powinna zostać ukoronowana złotym wieńcem. Tak kiedyś robili mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego. Dodatkowo mawia się, że złoto czyni człowieka zamożnym. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Spędzenie większości życia z ukochaną osobą w szczęściu i miłości to dopiero bogactwo a najlepiej wie o tym aż 11 małżeństw z gminy Obsza, którzy w ostatnim czasie obchodzili 50-lecie pożycia małżeńskiego.
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. A nie ma co ukrywać, jest to wyczyn warty odznaczenia. Został on ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach.
50. rocznica ślubu: prezent w postaci medalu
W Obszy 9 stycznia tego roku odbyła się szczególna i bardzo miła uroczystość obchodów 50-lecia pożycia małżeńskiego jedenastu par z terenu tej gminy. Ceremonia rozpoczęła się Mszą świętą w kościele parafialnym pw. NMP w Obszy, którą celebrował proboszcz parafii ks. Paweł Piotr Sochacki w asyście wikariusza ks. Dominika Kapki w intencji szanownych jubilatów. Po Mszy św. zaproszeni goście udali się do restauracji „Zagroda Roztocze” gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Wójt gminy Obsza Andrzej Placek serdecznie powitał jubilatów i w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył ich medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
Życzenia z okazji rocznicy. Złożyli je przewodniczący Rady Gminy wraz z pracownikami Urzędu Gminy
Oprócz medali przewodniczący Rady Gminy Tomasz Wujda wraz z pracownikami Urzędu Gminy w Obszy złożyli parom małżeńskim najserdeczniejsze życzenia, wręczając przy tym kwiaty i okolicznościowe pamiątki. Nie zabrakło również tortu oraz symbolicznej lampki szampana.
Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczeni zostali:
Krystyna i Jan Bryła z miejscowości Babice
Irena i Edward Buczko z miejscowości Wola Obszańska
Zofia i Edward Gontarscy z miejscowości Zamch
Katarzyna i Tadeusz Granda z miejscowości Zamch
Janina i Edward Jeleń z miejscowości Dorbozy
Maria i Marian Kudyba z miejscowości Zamch
Maria i Józef Mazur z miejscowości Babice;
Krystyna i Kazimierz Padyasek z miejscowości Obsza
Janina i Stanisław Sarzyńscy z miejscowości Obsza
Maria i Tadeusz Stelmach z miejscowości Babice
Irena i Edward Szul z miejscowości Babice
Złote gody czym są kiedy się je obchodzi?
Złote gody to nazwa pięćdziesiątej rocznicy ślubu. Bez wątpienia pół wieku trwania w jednym małżeństwie jest powodem do radości i dumy, bo taki staż osiągają nieliczni. Określenie „złote” dla tej rocznicy nie jest przypadkowe. To bardzo szlachetna nazwa, która symbolizuje wysoką wartość, jaką osiąga pięćdziesięcioletnie małżeństwo.
Komentarze (0)