- Na terenie powiatu mamy cztery potwierdzone przypadki świńskiej grypy. Jeden przypadek dotyczy dorosłego mężczyzny, trzy pozostałe - dzieci. Wszystkie osoby są hospitalizowane, dwie na terenie Lublina i dwie na terenie Bychawy - informuje dr inż. Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy PSSE w Biłgoraju. - Na podstawie otrzymanych zgłoszeń obecnie obserwuje się znaczny, bo prawie dwukrotny, w porównaniu z poprzednim tygodniem, wzrost zachorowań na grypę - dodaje rzecznik.
Przenoszenie się wirusa, zarówno AH1N1 jak i tradycyjnej grypy, następuje drogą kropelkową, czyli podczas mówienia, kichania, kaszlu. Wirus może także zostać przeniesiony poprzez zanieczyszczone przedmioty. Zachorowania mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych gatunków wirusów. Najczęstszą przyczyną zachorowań są wirusy grypy typu A i B, wirus RS oraz wirusy paragrypy. W porównaniu z zachorowaniami wywołanymi innymi wirusami zachorowania na grypę mogą wywoływać poważne powikłania, równocześnie jednak dostępne są skuteczne szczepienia ochronne przeciw grypie.
Osoby, u których wystąpiły takie objawy jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, ból gardła, katar, dreszcze, poczucie ogólnego rozbicia, mogą być chore na grypę. W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy sezonowej zaleca się:
1. Regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie.
2. Regularne mycie rąk. Częste mycie rąk wodą i mydłem, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe środkiem dezynfekującymi na bazie alkoholu, zmniejsza ryzyko zakażenia.
3. Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi.
4. W przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostanie w domu, a gdy konieczne jest przebywania poza domem - unikanie tłumu i masowych zgromadzeń.
5. Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.
Komentarze (0)