reklama
reklama

11 listopada w Biszczy i Potoku Górnym (film)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

11 listopada w Biszczy i Potoku Górnym (film) - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biłgorajskie
reklama

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="565689,565690,565691,565692,565693,565694,565695,565696,565698"] https://www.youtube.com/watch?v=OGukNvmdcqw   11 listopada to ważny dzień dla każdego Polaka. To właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku była to już 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak z powodu zagrożenia koronawirusem nie przebiegała ona tak jak poprzednie. W tym roku nie odbyły się akademie okolicznościowe, tylko Msze święte oraz symboliczne składanie wiązanek. Jednak mimo obostrzeń nie tylko samorządowcy, ale również zwykli ludzie uczcili to święto. Grupa mieszkańców Budziarzów, (gm. Biszcza) przejechała przez swoją miejscowość konno, jednocześnie trzymając w swoich rękach biało-czerwone flagi.

– Dziś obchodzimy sto drugą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w tym roku wypadła ona w dość specyficznych warunkach, dlatego postanowiliśmy ją uczcić w taki sposób, jaki tylko jest możliwy – mówi Józef Kuliński, organizator przemarszu. – Dzisiejsze obchody są kontynuacją wcześniej prowadzonych projektów, dzięki którym młodzież może nabywać wartości patriotycznych – dodaje.
Zarówno w wielu miejscowościach całej Polski, jak i naszego powiatu sprawowane były uroczyste Msze święte w intencji Ojczyzny, składane były symboliczne wiązanki pod pomnikami oraz tablicami pamiątkowymi. Tego typu okrojone wydarzenie miało miejsce również w Potoku Górnym.
– Tutaj wspólnie z radnymi rady gminy uczestniczyliśmy we Mszy świętej w kościele parafialnym w Potoku Górnym, składaliśmy również wieńce pod pomnikiem przy marszałku Józefie Piłsudskim i przy pomniku na skwerze – mówi Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. ~Kuliński Michał

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama