- Reklama -

- Reklama -

„Wesele” i biesiada

 

Członkowie Koła Literackiego "Gęsie Pióro" działającego przy Biłgorajskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku po raz kolejny spotkali się w murach Filii nr 3 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju. Spotkanie miało miejsce we wtorkowe przedpołudnie 19 września.

Seniorzy czytali "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, które było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Mimo że miało ono miejsce 2 września biłgorajscy członkowie Koła twierdzą, że obcowania z literaturą nigdy dość.  Dodatkowo spotkanie było próbą przed wspólnym czytaniem lektury z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju.

- Reklama -

Nie zabrakło również cytatów z utworu: "Chłop potęgą jest i basta" czy "Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapki wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur."

Seniorzy zacytowali, co o Stanisławie Wyspiańskim pisał Mieczysław Jastrun. "Jest zafascynowany nieustannie sztuką, kulturą. W jego utworach postacie zstępują z obrazów, bohaterowie biblijni i trojańscy ze starych gobelinów, ożywają posągi i grają swoje dramaty, bóstwa mitologiczne włączają się w dramaty powstańców polskich. Wieczność mitu, wieczność i magia sztuki konfrontowane są z czasem historii i sprawami dnia powszedniego". Jak trafnie wyraził poeta Mieczysław Jastrun: "buntuje się przeciw mitom i pozostaje ich więźniem… On jeden z największych twórców legendy polskiej".

Po solidnej dawce literatury przyszedł czas, jak przystało na prawdziwe wesele, na biesiadę. Seniorzy jak zwykle zadbali o to piękną dekoracją stołu oraz smakołyki na nim się znajdujące.

Seniorzy cyklicznie spotykają się w murach biblioteki, aby rozmawiać o literaturze. Serdecznie dziękują Małgorzacie Małek z Filii nr 3 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju za możliwość organizacji spotkań, serdeczność i gościnę.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.