- Reklama -

Warztaty zielarskie i inne cuda wianki

 

Warsztaty zielarskie i inne "cuda wianki"Do zwyczaju przygotowywania takich bukietów wrócili uczestnicy projektu "Cuda wianki – rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi", realizowanego przez Nieformalną Grupę "Miłośnicy książek", działającą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie.

Przed tegorocznym świętem MB Zielnej odbyło się wielopokoleniowe spotkanie, połączone z warsztatami wykonywania bukietów, które poprowadziła florystka Agnieszka Milewska. Zanim uczestnicy zajęć przystąpili do pracy wysłuchali opowieści mieszkanek Józefowa Doroty Garduły i Genowefy Kudelskiej o tym jak kiedyś i dzisiaj przygotowuje się świąteczne bukiety.

W spotkaniu wzięło udział około 40 osób w wieku od kilku do ponad 70 lat. Zwieńczeniem pracy był konkurs na najpiękniejszy bukiet, który wygrała Agnieszka Wakoń z Józefowa. Ponadto prowadząca zajęcia przyznała dwa wyróżnienia dla Agnieszki Lal i Małgorzaty Bielak także z Józefowa.

- Reklama -

W ramach projektu do końca wakacji w józefowskiej książnicy można też oglądać wystawy haftu krzyżykowego Jolanty Świst i rzeźb Leona Kusiaka, a od wtorku do piątku o 10.00 odbywają się zajęcia. Uczestnicy najbliższych spotkań będą rozmawiać m.in. o przysłowiach, o tym jak powstaje chleb i o dawnych zawodach oraz będą wykonywać zielniki.

Poza tym, na najbliższy wtorek 22 sierpnia są planowane zajęcia pod hasłem "Lato zatopione w szkle", które poprowadzi Agnieszka Milewska, a dzień później Agata Piwko, która zajmuje się rękodziełem artystycznym, zaprasza do nauki tworzenia ikon i szkatułek oraz do dyskusji o wystroju wnętrz dawnych chat wiejskich.

W planach są jeszcze warsztaty wykonywania biżuterii, gra terenowa śladami przeszłości, spotkanie wielopokoleniowe o dawnych zwyczajach biłgorajskiej wsi, a także koncert kapeli ludowej i biesiada z wiejskim jadłem. Wszystkie pomysły mają być zrealizowane do końca października.

Wcześniej w bibliotece w Józefowie odbywały się także spotkania, poświęcone m.in. dawnym przedmiotom codziennego użytku i warsztaty wykonywania lalek, jakimi kiedyś bawiły się dzieci, a których nie można było kupić w sklepie.

Projekt "Cuda wianki – rękodzieło ludowe biłgorajskiej wsi" dofinansowano ze środków Programu "Działaj lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i partnerów – Gminę Biłgoraj oraz Miasto Biłgoraj.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.