- Reklama -

Warsztaty zdobienia pisanek w Tarnogrodzie

8 i 9 kwietnia po raz piętnasty już w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbyły się Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek. Przez dwa dni młodsi i starsi pasjonaci tradycji mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach, na których mogli spróbować swoich sił w tworzeniu pisanek różnymi technikami.

Metoda batikowa polega na tym, że na jajku rysuje się wzory roztopionym woskiem pszczelim, a następnie barwi się je w kolorowym wywarze. Sama technika jest prosta, ale, żeby za jej pomocą stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, potrzebna jest pewna ręka albo wprawa. Taką też wprawę posiadają babcia z wnuczką, panie Katarzyna i Agata Zygmunt z Korytkowa Dużego, które prowadziły warsztaty z tej techniki. Pani Danuta Płoucha z Biszczy jest mistrzynią w tworzeniu pisanek techniką akrylową. Spod jej pędzla wychodzą prawdziwe dzieła sztuki – maluje na pisankach kwiaty, postaci i motywy związane ze świętami Wielkiejnocy, herby miast i inne. Pani Magdalena Futoma z Tarnogrodu prowadziła zajęcia z technik nowoczesnych: wyklejania materiałem i sznurkowej. Słuchacze z ogromnym zaangażowaniem tworzyli swoje dzieła sztuki pod czujnym okiem prowadzącej, która potrafiła uratować każdą trudną sytuację.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod zdobienia jaj wielkanocnych jest technika wyskrobywania wzorów za pomocą ostrego narzędzia. Techniki wydrapywania uczyły dwie panie: pani Apolonia Pelc z Dobryłówki (powiat chełmski) i pani Barbara Greszta z Soch (koło Zwierzyńca). To bardzo trudna technika. Żeby stworzyć dzieło na miarę pisanek prowadzących artystek trzeba by długo ćwiczyć, ale uczestnicy warsztatów nie kryli radości z każdego wydrapanego kwiatka czy wzorku. Warsztaty robienia kwiatów z bibuły prowadziła pani Teresa Fus z Księżpola. Uczestnicy nauczyli się wykonywać różne gatunki kwiatów, które przyozdobią koszyczki wielkanocne i palmy.

Zdobione jajko jest najważniejszym symbolem Wielkiejnocy. Uczestnicy warsztatów będą dumnie nieść w koszyczku własnoręcznie zrobione na warsztatach malowanki, naklejanki, drapanki i kraszanki.

Warsztaty zorganizował Tarnogrodzki Ośrodek Kultury we współpracy z Tarnogrodzkim Towarzystwem Regionalnym i Towarzystwem Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej dzięki wsparciu finansowemu Województwa Lubelskiego, Powiatu Biłgorajskiego i Gminy Tarnogród.

/TOK/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.