kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Warsztaty wielkanocne w Biszczy

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Biszczy I zorganizowało w ubiegłą sobotę warsztaty rękodzielnicze. Spotkanie było częścią projektu Fundacji Orlen "Moje miejsce na ziemi".

- Reklama -

Od listopada ubiegłego roku do czerwca trwa realizacja projektu „Gdzie czworo tam sporo, gdzie jedno tam biedno”, dofinansowanego przez Fundację Orlen w ramach programu  „Moje miejsce na ziemi”. W sobotę 23 marca odbyły się kolejne z cyklu spotkań. Tym razem były one poświęcone tworzeniu dekoracyjnych jajek wielkanocnych. Wcześniej odbyły się warsztaty z tworzenia palm wielkanocnych, które poprowadziły panie z KGW Czernięcin Poduchowny.

Celem projektu jest ocalenie i zachowanie tradycji i kultury ziemi biskiej poprzez przeprowadzenie cyklu warsztatów z elementami lokalnej kultury i obrzędów skierowanych do młodzieży i seniorek – członkiń kół gospodyń wiejskich z terenu wsi Biszcza.

toyota Yaris

W ramach projektu panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Biszczy I organizują warsztaty. Warsztaty odbywają się tak, jak przebiegał roczny cykl życia wsi – od jesieni, poprzez zimę i przednówek, wiosnę, lato do następnej jesieni. Tematyka warsztatów skupia się wokół tego, co działo się wokół kuchni, komory i obejścia, ponieważ to było serce każdego domu.

Jesienią było pieczenie chleba i krupiaków, kiszenie kapusty i krężałków w dębowej beczce i tradycje z tym związane oraz przetwarzanie darów lasu. Zima to darcie pierza, obrzędy, kulinaria i tradycja świąt Bożego Narodzenia, prządki, warsztaty hafciarskie i dziewiarskie oraz próba odtworzenia odświętnego stroju regionalnego kobiet z Biszczy.

Na wiosnę zaplanowano warsztaty tworzenia palm i pisanek, wielkanocne obrzędy i kulinaria, spotkania lokalnej społeczności w uroczysku Krynica w drugi dzień świąt.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W lecie odbędą się warsztaty w terenie z udziałem młodzieży i średniego pokolenia: „sianokosy”, warsztaty kulinarne z udziałem instruktorek LORD w Końskowoli oraz przygotowania do dożynek – tworzenie wieńców dożynkowych i prezentacja rezultatów projektu na lokalnych dożynkach.

– Warsztaty rozłożone są na cztery pory roku tak, by przekazać młodzieży pełną wiedzę o wsi zgodną z fazami i cyklem życia, które dzieją się tu od stuleci. Wniosek jest oddolną inicjatywą członkiń Kół Gospodyń Wiejskich w Biszczy, które pragną zachować lokalną tradycję i kulturę, dowiedzieć się, jak było dawniej, przekazać tę wiedzę młodszemu pokoleniu, póki jeszcze żyją nasze babcie i prababcie – mówią organizatorzy szkoleń.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.