- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych

- Reklama -

Aby przeciwstawić się zalewającej nas zewsząd tandecie, plastikowi i krzykliwym kolorom seniorzy z Bukowej zorganizowali warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Warsztaty odbyły się 1 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bukowej jako czwarta akcja senioralna realizowana w ramach projektu „Senior jak dąb”.

Głównym celem przedsięwzięcia było kultywowanie naszych polskich tradycji, ocalenie od zapomnienia wyrobu ozdób świątecznych ręcznie wykonywanych z materiałów naturalnych, które mamy w zasięgu ręki. Warsztaty były wspaniałą okazją do nauczenia się niektórych technik, poznania pomysłów i możliwości wykorzystania różnych materiałów, czasem już niepotrzebnych, a które wszyscy mamy w domu. Zdobyte umiejętności i inspiracje można przekazać najbliższym i wspaniale spędzić przedświąteczny czas. Same warsztaty to również ciekawy sposób na spędzenie czasu i odkrycie swoich pokładów kreatywności tym bardziej, że wykonane podczas nich ozdoby będzie można od razu wykorzystać do przystrojenia domu, choinki lub sprawić komuś bliskiemu upominek.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Warsztaty rozpoczęła Teresa Kowal, witając i przedstawiając cel przedsięwzięcia. W spotkaniu wzięła udział dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Celina Skromak wraz z pracownikiem oraz prezes Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach Helena Szado-Oleksak, grupa seniorów, uczniowie i nauczyciele.

Na początku warsztatów Maria Jargieło, kierownik zespołu „Jarzębina”,  opowiadała, żedawniej ozdoby choinkowe robiono własnoręcznie. Często całe rodziny zbierały się przy stole, by wspólnie przygotowywać bożonarodzeniowe dekoracje. Czas ten umilano sobie kolędowaniem i snuciem wigilijnych opowieści. Dawniej ozdoby wykonywane były z surowców dostępnych zimą: słomy, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj. Do najstarszych ozdób tradycyjnej choinki należą: jabłka, orzechy, szyszki, łańcuch, gwiazdki z papieru, słomy, kwiaty z bibuły, ozdoby z wydmuszek jaj i słomiane pająki oraz słomiane lub papierowe koszyczki, figurki aniołków, jeżyki i bombki z bibuły, cukierki i ciastka o kształcie gwiazdek. Tradycyjną ozdobą choinki jest również łańcuch wykonany z równej długości słomek przewlekanych krążkami, kokardkami, gwiazdkami z kolorowego papieru lub bibuły. Według opowieści seniorów, łańcuch symbolizuje  obfitość i sprowadza do domu dostatek, bogactwo,  urodzaj i szczęście. Były też pokazane papierowe łańcuchy przygotowywane wspólnie przez całą rodzinę. Według ludowej tradycji miały one wzmacniać rodzinne więzy i chronić przed kłopotami. Panie z grupy inicjatywnej pokazały, jak przygotować papierowy łańcuch. Należy  przygotować kilka zeszytów papieru kolorowego, wybrać  kilka pasujących do siebie barw i pociąć arkusze w paski równej długości i szerokości. Następnie należy skleić pierwszy pasek z papieru w kółko, przełożyć kolejny papierowy pasek przez środek i skleić ze sobą końcówki również i tego paska. Należy dorabiać kolejne oczka w ten sam sposób, aż łańcuch osiągnie pożądaną długość.

Ważnymi ozdobami choinki są również  gwiazdki wykonane z papieru i  słomy. Najważniejsza jest gwiazda umieszczana na szczycie choinki, interpretowana jako symbol Gwiazdy Betlejemskiej.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kolejną ozdobą zaprezentowaną przez seniorów był papierowy aniołek, symbol świąt Bożego Narodzenia. To właśnie anioł powinien znaleźć się na czubku choinki i dlatego anioły są tak częstym motywem wykorzystywanym w dekoracjach świątecznych.

Słomiany pająk to ozdoba, która była w każdym domu, ponieważ uważana była za symbol płodności i szczęścia w nowym roku. Kierownik zespołu Maria Jargieło zaprezentowała wykonanie pięknego, tradycyjnego  pająka. Pokazała jak można łączyć tradycje z ekologią.Warto tym samym zwrócić uwagę na marnowanie surowców naturalnych i nadprodukcję odpadów. Jest to zaproszenie do zatrzymania się na chwilę w pędzie konsumpcyjnym.

Liczna grupa dzieci i młodzieży, seniorzy, rodzice i nauczyciele z wielkim zaangażowaniem wykonywali ozdoby tradycyjne zaprezentowane przez seniorów oraz nowe według własnych pomysłów. To przedsięwzięcie pokazuje, że tradycja w Bukowej nie zaginie i będzie kontynuowana przez przyszłe pokolenia. Na zakończenie warsztatów zorganizowano wystawę ozdób świątecznych, którą można będzie obejrzeć na Jarmarku Obywatelskim 10 grudnia br.

Po ciężkiej i jakże zajmującej pracy wszyscy uczestnicy mieli przygotowany poczęstunek, który smakował lepiej niż zazwyczaj, może dlatego, że atmosfera świat udzieliła się wszystkim, a może w grupie smakuję lepiej niż samemu? Organizatorzy zachęcają do wspólnego przygotowania dekoracji świątecznych w gronie najbliższych, przy rodzinnym stole. Życzą niezapomnianych chwil i radości ze wspólnego przygotowywania świątecznych ozdób.

Projekt „Senior jak Dąb”, współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2016-2020, realizowany jest przez Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.