- Reklama -

Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych

Aby przeciwstawić się zalewającej nas zewsząd tandecie, plastikowi i krzykliwym kolorom seniorzy z Bukowej zorganizowali warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Warsztaty odbyły się 1 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bukowej jako czwarta akcja senioralna realizowana w ramach projektu „Senior jak dąb”.

Głównym celem przedsięwzięcia było kultywowanie naszych polskich tradycji, ocalenie od zapomnienia wyrobu ozdób świątecznych ręcznie wykonywanych z materiałów naturalnych, które mamy w zasięgu ręki. Warsztaty były wspaniałą okazją do nauczenia się niektórych technik, poznania pomysłów i możliwości wykorzystania różnych materiałów, czasem już niepotrzebnych, a które wszyscy mamy w domu. Zdobyte umiejętności i inspiracje można przekazać najbliższym i wspaniale spędzić przedświąteczny czas. Same warsztaty to również ciekawy sposób na spędzenie czasu i odkrycie swoich pokładów kreatywności tym bardziej, że wykonane podczas nich ozdoby będzie można od razu wykorzystać do przystrojenia domu, choinki lub sprawić komuś bliskiemu upominek.

Warsztaty rozpoczęła Teresa Kowal, witając i przedstawiając cel przedsięwzięcia. W spotkaniu wzięła udział dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju Celina Skromak wraz z pracownikiem oraz prezes Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach Helena Szado-Oleksak, grupa seniorów, uczniowie i nauczyciele.

Na początku warsztatów Maria Jargieło, kierownik zespołu „Jarzębina”,  opowiadała, żedawniej ozdoby choinkowe robiono własnoręcznie. Często całe rodziny zbierały się przy stole, by wspólnie przygotowywać bożonarodzeniowe dekoracje. Czas ten umilano sobie kolędowaniem i snuciem wigilijnych opowieści. Dawniej ozdoby wykonywane były z surowców dostępnych zimą: słomy, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj. Do najstarszych ozdób tradycyjnej choinki należą: jabłka, orzechy, szyszki, łańcuch, gwiazdki z papieru, słomy, kwiaty z bibuły, ozdoby z wydmuszek jaj i słomiane pająki oraz słomiane lub papierowe koszyczki, figurki aniołków, jeżyki i bombki z bibuły, cukierki i ciastka o kształcie gwiazdek. Tradycyjną ozdobą choinki jest również łańcuch wykonany z równej długości słomek przewlekanych krążkami, kokardkami, gwiazdkami z kolorowego papieru lub bibuły. Według opowieści seniorów, łańcuch symbolizuje  obfitość i sprowadza do domu dostatek, bogactwo,  urodzaj i szczęście. Były też pokazane papierowe łańcuchy przygotowywane wspólnie przez całą rodzinę. Według ludowej tradycji miały one wzmacniać rodzinne więzy i chronić przed kłopotami. Panie z grupy inicjatywnej pokazały, jak przygotować papierowy łańcuch. Należy  przygotować kilka zeszytów papieru kolorowego, wybrać  kilka pasujących do siebie barw i pociąć arkusze w paski równej długości i szerokości. Następnie należy skleić pierwszy pasek z papieru w kółko, przełożyć kolejny papierowy pasek przez środek i skleić ze sobą końcówki również i tego paska. Należy dorabiać kolejne oczka w ten sam sposób, aż łańcuch osiągnie pożądaną długość.

Ważnymi ozdobami choinki są również  gwiazdki wykonane z papieru i  słomy. Najważniejsza jest gwiazda umieszczana na szczycie choinki, interpretowana jako symbol Gwiazdy Betlejemskiej.

- Reklama -

Kolejną ozdobą zaprezentowaną przez seniorów był papierowy aniołek, symbol świąt Bożego Narodzenia. To właśnie anioł powinien znaleźć się na czubku choinki i dlatego anioły są tak częstym motywem wykorzystywanym w dekoracjach świątecznych.

Słomiany pająk to ozdoba, która była w każdym domu, ponieważ uważana była za symbol płodności i szczęścia w nowym roku. Kierownik zespołu Maria Jargieło zaprezentowała wykonanie pięknego, tradycyjnego  pająka. Pokazała jak można łączyć tradycje z ekologią.Warto tym samym zwrócić uwagę na marnowanie surowców naturalnych i nadprodukcję odpadów. Jest to zaproszenie do zatrzymania się na chwilę w pędzie konsumpcyjnym.

Liczna grupa dzieci i młodzieży, seniorzy, rodzice i nauczyciele z wielkim zaangażowaniem wykonywali ozdoby tradycyjne zaprezentowane przez seniorów oraz nowe według własnych pomysłów. To przedsięwzięcie pokazuje, że tradycja w Bukowej nie zaginie i będzie kontynuowana przez przyszłe pokolenia. Na zakończenie warsztatów zorganizowano wystawę ozdób świątecznych, którą można będzie obejrzeć na Jarmarku Obywatelskim 10 grudnia br.

Po ciężkiej i jakże zajmującej pracy wszyscy uczestnicy mieli przygotowany poczęstunek, który smakował lepiej niż zazwyczaj, może dlatego, że atmosfera świat udzieliła się wszystkim, a może w grupie smakuję lepiej niż samemu? Organizatorzy zachęcają do wspólnego przygotowania dekoracji świątecznych w gronie najbliższych, przy rodzinnym stole. Życzą niezapomnianych chwil i radości ze wspólnego przygotowywania świątecznych ozdób.

Projekt „Senior jak Dąb”, współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2016-2020, realizowany jest przez Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.