- Reklama -

Warsztaty malarskie

Piotr Lutyński to wybitny współczesny artysta malarz, rzeźbiarz, autor akcji, instalacji, obiektów i rysunków, obecnie związany z Krakowem. Jest także muzykiem. Realizuje pokazy muzyczno-wizualne, w których uczestniczą żywe zwierzęta zestawiane z malarskimi kompozycjami, rzeźbami, poezją i muzyką. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury, jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, ogólnopolskiej kolekcji "Znaki Czasu", Galerii Foksal, Galerii Muzalewska, w zbiorach Andrzeja Starmacha, Krzysztofa Chwedczuka i Macieja Prusa. Artysta pracuje, łącząc różnorodne formy wypowiedzi. Nie poprzestaje wyłącznie na malarstwie, ale używa w swoich dziełach zwykłych przedmiotów, wprowadza elementy przyrody i żywe zwierzęta.

O tym, jak wyjątkowy to człowiek i w jaki sposób tworzy, mogliśmy się przekonać w sobotnie przedpołudnie. Młodzi adepci sztuk plastycznych zebrani w pracowni plastycznej MDK wraz ze swoja nauczycielką Anną Świcą czekali z niecierpliwością na spotkanie.

Motywem przewodnim zajęć był "Kosmos", a swoistym wyznacznikiem ostatnie odkrycia astronomów dotyczące kolejnych planet i układów słonecznych. Oczywiście nie mogło zabraknąć nawiązania do przewrotu, jakiego dokonał Kopernik w sposobie myślenia zwykłych ludzi, a co najważniejsze w podejściu do nauki.

Inspiracji do tworzenia dzieł malarskich dostarczyła barwna i wyjątkowo pasjonująca opowieść gościa o powiązaniach człowieka z kosmosem, jego obecnością w niezmierzonej przestrzeni wszechświata, o niewiadomych towarzyszących każdemu, kto zastanawia się nad sensem naszego istnienia. Jak pasjonująca może to być przygoda w powiązaniu z dziełem plastycznym, można się przekonać patrząc na powstałe podczas warsztatów prace. Używając wyłącznie farb, każdy z młodych artystów namalował własną, bardzo osobistą wizję nieodgadnionych i bezkresnych przestrzeni. Fantastyczne i  niewyobrażalne odległości stają się w tych obrazach kwintesencją naszego "malutkiego" świata. Ukazują one indywidualizm w podejściu do formy, koloru, każdy z nich jest odrębną wizją tego, co może się kryć poza naszymi oczami.

- Reklama -

Nieodłącznym elementem twórczości Piotra Lutyńskiego jest muzyka. Także i my mieliśmy okazję przekonać się, w jaki sposób mogą współgrać, wydawałoby się odmienne formy sztuki. Artysta, grając na skrzypcach, stworzył wyjątkową atmosferą, która towarzyszyła pracy twórczej.

Motywem scalającym pracę stała się akcja, podczas której wszyscy uczestnicy zajęć, tworząc krąg, wyrzucili w powietrze kawałki kolorowego papieru symbolizujące swoisty kosmiczny chaos. My zaś porządkujemy ten kosmiczny bałagan, niosąc w sobie jego maleńki okruch.

Dziękujemy panu Piotrowi Lutyńskiemu za wspaniałą lekcję, która poszerza nasze podejście do materii sztuki, nie tylko w kosmicznym wymiarze!

Anna M. Świca

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.