- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Warsztaty chemiczne w I LO im. ONZ

Od 2019 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju uczestniczą w projekcie „Ścieżką CHEMiczną: uczę, doświadczam, rozumiem, korzystam, inspiruję”. W ramach jego realizacji licealiści wyjeżdżali cyklicznie na zajęcia laboratoryjne odbywające się w Zakładzie Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

- Reklama -

Tym razem, 26 maja 2021 roku, do I LO im. ONZ przyjechali pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego i przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla trzech 10-osobowych zespołów. Pierwsza grupa poznawała tajniki kolorowego świata chemii, wykonując samodzielnie doświadczenia z użyciem roztworów kwasów, zasad i soli. Uczniowie rozwiązywali także krzyżówki analityczne czyli poszukiwali zaginionych jonów w roztworach, a następnie wyciągali wnioski z przeprowadzonych doświadczeń. Kolejne zajęcia dotyczyły chemicznego pojedynku kwasów i zasad. Młodzi chemicy samodzielnie przygotowali roztwór zasady sodowej o określonym stężeniu, a następie metodą miareczkowania ustalali jego stężenie. Ostatnie zajęcia poświęcone były technikom zapamiętywania. Dzięki udziałowi w warsztatach młodzież w ciekawy i aktywny sposób kontynuowała swoją przygodę z chemią eksperymentalną.

- Reklama -

Podsumowując spotkanie z licealistami, pracownicy Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie podkreślili, że najważniejsze jest, aby w uczniach rozbudzić ciekawość poznawczą, a następnie zainspirować młodych ludzi do samodzielnego stawiania hipotez i wyciągania wniosków. Pani dr Jadwiga Stachowicz stwierdziła, że w nauce chemii sprawdzają się słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, ponieważ uczeń najlepiej uczy się poprzez udział i doświadczenie oraz pytania, jakie temu doświadczeniu towarzyszą.

I LO im. ONZ

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.