Walkę z ASF wspiera Poseł Lucjan Cichosz

We wtorek 13 sierpnia, o godz. 9.00 w budynku OSP Turobin, odbyło się spotkanie z rolnikami z terenu gminy.

W zebraniu uczesniczyło około 60 hodowców trzody chlewnej. Zorganziowane ono zostało przez Powiatowego Lekarza Weterynarii z Biłgoraja, Jacka Saka. Obecny był również Poseł na Sejm RP Lucjan Cichosz z zawodu lekarz weterynarii, pochodzący z sąsiedniej gminy (Żółkiewka).

Problemy ASF dotkliwie przekładają się na hodowców w tej gminie, ponieważ znaczna jej część, zaliczona jest aktualnie do niebieskiej strefy ASF. Są to ograniczenia możliwości przemieszczania zwierząt. Dotyczy to np. sprzedaży pomiędzy rolnikami, przemieszczeń do rzeźni, jak i uboju gospodarczego na własne potrzeby. Wszystkie te działania podlegają monitorowaniu przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Biłgoraju. Na spotkaniu Lekarz Powiatowy wyjaśniał, jak powinini zachowywyać się rolnicy w aktualnej sytuacji. Były kontrowersyjne wypowiedzi ze strony roników,  w związku z wprowadzonymi dla nich utrudnieniami.
– Z racji tego, że przez 23 lata pracowałem jako czynny lekarz weterynarii, temetyka jest mi bardzo bliska pomimo tego, że kiedyś się z tym nie spotykaliśmy. Zdeklarowałem swoją pomoc rolnikom i zajmę się problemem, który dotyczy możliwości sprzedaży do ubojni. Będę interweniował, aby zakłady mięsne zechciały pochylić się nad możliwością skupu zdrowych tuczników z hodowli znajdujących się w tej strefie. Jest to główny problem dla rolników – mówi Lucjan Cichosz, Poseł na Sejm RP. – uświadamiałem dziś rownież rolników, o bardzo ważnej dla nich kwestii, a mianowicie o stosowaniu bioasekuracji w gospodarstwach, która polega na odpowiednim zabezpieczeniu miejsca hodowli. – dodaje Poseł Cichosz 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.