- Reklama -

Walkę z ASF wspiera poseł Lucjan Cichosz

We wtorek 13 sierpnia o godz. 9.00 w budynku OSP Turobin odbyło się spotkanie z rolnikami z terenu gminy.

W zebraniu uczestniczyło około 60 hodowców trzody chlewnej. Zorganizowane ono zostało przez powiatowego lekarza weterynarii z Biłgoraja Jacka Saka. Obecny był również poseł na Sejm RP Lucjan Cichosz z zawodu lekarz weterynarii, pochodzący z sąsiedniej gminy (Żółkiewka).

Problemy ASF dotkliwie przekładają się na hodowców w tej gminie, ponieważ znaczna jej część, zaliczona jest aktualnie do niebieskiej strefy ASF. Są to ograniczenia możliwości przemieszczania zwierząt. Dotyczy to np. sprzedaży pomiędzy rolnikami, przemieszczeń do rzeźni i uboju gospodarczego na własne potrzeby. Wszystkie te działania podlegają monitorowaniu przez powiatowego lekarza weterynarii w Biłgoraju. Na spotkaniu lekarz powiatowy wyjaśniał, jak powinni zachowywać się rolnicy w aktualnej sytuacji. Były kontrowersyjne wypowiedzi ze strony rolników, w związku z wprowadzonymi dla nich utrudnieniami.

- Reklama -

– Z racji tego, że przez 23 lata pracowałem jako czynny lekarz weterynarii, tematyka jest mi bardzo bliska, pomimo tego, że kiedyś się z tym nie spotykaliśmy. Zdeklarowałem swoją pomoc rolnikom i zajmę się problemem, który dotyczy możliwości sprzedaży do ubojni. Będę interweniował, aby zakłady mięsne zechciały pochylić się nad możliwością skupu zdrowych tuczników z hodowli znajdujących się w tej strefie. Jest to główny problem dla rolników – mówi Lucjan Cichosz, poseł na Sejm RP. – Uświadamiałem dziś również rolników o bardzo ważnej dla nich kwestii, a mianowicie o stosowaniu bioasekuracji w gospodarstwach, która polega na odpowiednim zabezpieczeniu miejsca hodowli – dodaje poseł Cichosz. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.