- Reklama -

Walka z sinicami

W minionym roku nad Polską przeszła fala upałów. Temperatura sięgała niemal 40 stopni. Wiele osób ten czas spędziło nad wodą. Niestety, nie wszędzie można było się kąpać. Wprowadzono czasowy zakaz kąpieli w zalewie Bojary w Biłgoraju z powodu masowego wystąpienia sinic.

W tym roku władze miasta postanowiły uporać się z tym problemem. Wykonano dodatkowy spust wody oraz nasadzono rośliny mające zapobiegać namnażaniu się sinic. – Nauczeni sytuacją ubiegłoroczną, gdy problem sinic w okresie największych upałów występował, robimy wszystko, co nam podpowiadają naukowcy zajmujący się tymi sprawami, aby w tym roku nie dopuścić do takiej sytuacji – mówił podczas zebrania Rady Osiedla Ogrody burmistrz Janusz Rosłan. Dodał, że wykonując dodatkowy spust wody powierzchniowej, tej szczególnie nagrzanej będzie szansa, aby spowodować szybszy przepływ wody. Dodatkowo Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju dokonał nasadzeń roślin, które nie dopuszczają do rozwoju sinic i mają się przyczynić do większego nawadniania wody. – Mam nadzieję, że te rozwiązania okażą się skuteczne. Dzięki temu młodzież i dzieci będą mogły z zalewu korzystać – mówił. 

- Reklama -

 Powodem tak częstego zakwitu sinic w zalewie Bojary była mała pojemność zbiornika, słabe mieszanie się wód, brak roślinności wodnej, duża ilość ptactwa wodnego oraz brak wypływu górnego wody. 

 Wprowadzanie zakazu kąpieli jest działaniem mającym na celu ochronę zdrowia kąpiących się. Sinice zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. Do zakwitu sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze. Przebywanie w wodzie zajętej sinicami może powodować podrażnienia skóry oraz układu oddechowego i pokarmowego. Nie należy korzystać z wody, jeśli jest ona mętna i ma zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.