- Reklama -

- Reklama -

Walka z pneumokokami

- Reklama -

 

Kto może zostać zaszczepiony?

Mulawa wybory do 05.04.2024

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, urodzone w latach 2013-2016, które nie były szczepione, w ramach akcji powinny być zakwalifikowane do szczepienia i zaszczepione pierwszą dawką w okresie od 20 marca do 20 kwietnia 2018 r. Akcja trwa do 30 czerwca 2018 r.

Jaka szczepionka?

Szczepienie będzie wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix, zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Szczepienie składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Pełny dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Zainteresowani rodzice i opiekunowie powinni kontaktować się z pediatrami lekarzami pierwszego kontaktu. Szczepienia obejmą dzieci, które po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r.

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie, które najczęściej odpowiadają za poważne zakażenia bakteryjne u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola).

Nosiciele (także osoby dorosłe) mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi). Do nich należą: posocznica (sepsa) – uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów, wreszcie inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne).

Pneumokoki obecnie należą do grupy najgroźniejszych bakterii. Liczba zachorowań jest bardzo duża

Dwoinka zapalenia płuc – pneumokok – nie jest nową bakterią. Jest znana od lat. Dlaczego właśnie teraz dużo się o niej mówi? Kiedyś potrafiliśmy z nią walczyć. 30-40 lat temu nikt nie obawiał się zakażeń pneumokokowych, ponieważ mieliśmy bardzo dobrą broń – penicylinę, na którą ta bakteria była wrażliwa. Z biegiem lat bakterie te wytworzyły mechanizmy obronne zwane opornością na stosowane w terapii antybiotyki. Penicylina przestała być skuteczna w 40% zakażeń, a antybiotyki o szerszym spektrum w 20% zakażeń. Krótko mówiąc, walka z tym drobnoustrojem nie jest łatwa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm. Ocenia się, że rocznie na świecie umiera z powodu chorób wywołanych przez pneumokoki 700 tysięcy do 1 miliona dzieci. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.