- Reklama -

- Reklama -

Walczą z pneumokokami

- Reklama -

Konferencja odbyła się w Kraśniku. Została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe oraz Stowarzyszenie Parasol dla Życia. W konferencji udział brała Zofia Woźnica, inicjatorka programu walki z pneumokokami.

 Podczas wydarzenia eksperci zwracali szczególną uwagę na zagrożenia związane z zakażeniami pneumokokowymi, zwłaszcza tymi najgroźniejszymi, przebiegającymi pod postacią Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej (sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc z bakteriemią). Na zachorowania najbardziej narażone są małe dzieci do 5. roku życia i seniorzy po 65. roku życia. Doceniając wagę problemu, władze województwa – już drugi rok z rzędu – w ramach "Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie lubelskim w latach 2016-2021" zapewniają bezpłatną ochronę dzieciom w wieku pomiędzy 2. a 5. rokiem życia. Program cieszy się dużym zainteresowaniem i poparciem lokalnej społeczności.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Jest on finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. W bieżącym roku przeznaczono na ten cel 260 tys. zł. Ta kwota pozwoli na zaszczepienie 1000 maluchów. To jednak, jak mówią eksperci, nadal kropla w morzu potrzeb. Kluczowe jest bowiem uzyskanie odporności populacyjnej, co przełoży się znacząco na spadek zachorowań wywołanych przez pneumokoki w populacji dziecięcej oraz w grupie seniorów.

 – Dofinansowanie szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci z naszego województwa jest działaniem bardzo ważnym i pożądanym. Wysoki koszt szczepionki często jest barierą dla rodziców dzieci. Dlatego powstają programy zdrowotne samorządowe, jak np. ww. program samorządu województwa lubelskiego. Wiemy, że potrzeby są znacznie większe, ale w budżecie województwa lubelskiego brakuje środków na zaszczepienie wszystkich dzieci. Gdyby do programu włączyły się gminy i powiaty, można by było zapewnić bezpłatne szczepienia większej liczbie dzieci. Niestety, nie wszystkie gminy i powiaty na to stać. Dlatego warto starać się o alternatywne środki na profilaktykę. Od 1 stycznia 2017 r. jednostki samorządu terytorialnego mogą wystąpić do Narodowego Funduszu Zdrowia o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej, w tym programów profilaktycznych. Istnieje także możliwość pozyskania finansowania lub współfinansowania projektów w sektorze ochrony zdrowia z funduszy europejskich. Uważam, że należy wykorzystać wszystkie szanse, aby nasze dzieci miały zapewnioną maksymalną ochronę przed zakażeniami pneumokokowymi mówi dr Zofia Woźnica, pediatra, radna województwa lubelskiego, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dodaje, że szczepienia przeciwko pneumokokom i wsparcie w tym obszarze są bardzo ważne nie tylko ze względu na położenie geograficzne regionu, ale również ze względu na wysoki stopień bezrobocia, niskie dochody, trudne warunki bytowe rodzin, wysokie – sięgające 60% – nosicielstwo pneumokoków w grupach przedszkolnych. Dzieci powinny mieć zapewnioną maksymalną ochronę przed zakażeniami pneumokokowymi i nie można dopuścić, aby trudna sytuacja materialna rodziny pozbawiała je możliwości skorzystania z tego typu profilaktyki. Dlatego tak bardzo staram się, aby jak największa grupa dzieci z naszego województwa miała zapewniony dostęp do bezpłatnych szczepień wyjaśnia dr Woźnica.

 Koordynatorem programu lubelskiego jest Centrum Medyczne Luxmed we współpracy z Lubelskim Związkiem Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. Szczepienia realizowane są w przychodniach POZ na terenie całego województwa.  Zachęcamy lokalne samorządy do angażowania się w profilaktykę pneumokokową. Są to działania o udowodnionej skuteczności, odpowiadają ważnej potrzebie zdrowotnej, są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i ewaluacji. Dają zarówno korzyści zdrowotne jak i ekonomiczne kontynuuje dr Woźnica.  

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.