- Reklama -

Walczą z grypą i wirusem HPV

 

 Radni podjęli dwie uchwały dotyczące przyjęcia programu polityki zdrowotnej – "Program polityki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w mieście na lata 2018-2021"  oraz "Program szczepień przeciw grypie dla mieszkańców miasta Biłgoraj na lata 2018-2021".

- Reklama -

 Treść obu programów przedstawiła Małgorzata Gromadzka. Zaznaczyła, że programy wynikają ze stosownych przepisów. Natomiast zadaniem własnym gminy w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy opracowywanie i ocena efektów zdrowotnych. – Zrobiliśmy rozpoznanie epidemiologiczne nie tylko w mieście, ale w województwie i kraju. Program był opiniowany i uzyskał pozytywne opinie – mówiła Małgorzata Gromadzka. Dodała, że nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej dopuściła możliwość finansowania przez NFZ. – Program będzie polegał nie tylko na  szczepieniach, ale na szeroko zakrojonej kampanii edukacyjno-profilaktycznej, co ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o wiedzę społeczeństwa w zakresie odpowiednich zachowań prozdrowotnych – wyjaśniała.

Program polityki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) będzie skierowany do dzieci 12-letnich i ich opiekunów prawnych. Będzie on uczył dzieci i ich rodziców jak dbać o zdrowie, aby w przyszłości uniknąć problemów zdrowotnych nie tylko z rakiem szyjki macicy.  – HPV nie powoduje tylko raka szyjki macicy, ale również szereg innych schorzeń, m.in. nowotwory gardła, jamy ustnej. Na tym problemem trzeba się pochylić. Nowotwór szyjki macicy jest to trzeci w skali zachorowań na nowotwory, jeśli chodzi o kobiety – mówiła.

Program szczepień przeciw grypie dla mieszkańców miasta Biłgoraj na lata 2018-2021 dotyczy osób powyżej 60. roku życia. Seniorzy są narażeni na zachorowania na grypę lub grypopodobne. Powoduje to szereg komplikacji związanych m.in. z zapaleniem górnych dróg oddechowych. – Dla seniorów jest to zagrożenie, ponieważ zachorowania te często prowadzą do komplikacji, hospitalizacji i schorzeń w kierunku zakażenia nie tylko górnych dróg oddechowych, ale również w kierunku schorzeń krążenia lub innych. Program uzyskał pozytywne opinie – mówiła Małgorzata Gromadzka. Wyjaśniła, że grypę określa się jako niekontrolowaną plagę. Poparte jest to alarmującymi danymi sanepidu. Program będzie umożliwiał bezpłatne zaszczepienie się. Dodatkowo mieszkańcy będą edukowani w zakresie korzyści, jakie przynoszą szczepienia oraz jakie zagrożenia wynikają z niezdrowego trybu życiu. Jest również możliwość finansowania tego programu w ramach NFZ.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.