Automax

W Zamchu dziękowali za plony

W ubiegłą niedzielę dożynkowy korowód przeszedł ulicami Zamchu w gminie Obsza. Tego dnia rolnicy poświęcili tu chleb i dziękowali za zebrane plony.

Zamch w gminie Obsza był miejscem, w którym odbywały się tegoroczne gminne dożynki. Święto plonów odbyło się w niedzielę 19 sierpnia, a w roli starostów dożynkowych wystąpili Anna i Tomasz Rajterowie z Zamchu.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 dziękczynną Mszą świętą w miejscowym kościele św. Józefata, po niej dożynkowy korowód przejechał przez wieś na plac przy remizie OSP. Na trasie przejazdu korowodu dożynkowego nie brakowało ciekawych dekoracji. Postarali się i organizatorzy, i miejscowi rolnicy. Pięknie wyglądali także uczestnicy korowodu i pojazdy.

 Tak jak w poprzednich latach w programie obchodów nie ma konkursu wieńców, ale poszczególne sołectwa mogły zaprezentować swoje kompozycje i programy artystyczne związane z dożynkami. Do chleba, pracy rolnika i innych zwyczajów, towarzyszących dożynkom, nawiązali także uczniowie Szkoły Podstawowej w Zamchu, którzy przygotowali specjalny montaż słowno-muzyczny  wyjaśniają organizatorzy gminnych dożynek. Oprócz nich na plenerowej scenie zaprezentowali się artyści związani z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Obszy: Orkiestra Dęta z Obszy oraz „Dzieci Tadzia”, czyli wokaliści i instrumentaliści z ogniska muzycznego, które prowadzi Tadeusz Kubów.

O dobre humory gości zadbała również grupa kabaretowa ze Śląska z programem muzyczno-satyrycznym „Biesiada Polska”, a po niej wystąpił zespół „Jambo Africa”. To grupa znana miejscowej publiczności m.in. z koncertu podczas ubiegłorocznych „Spotkań z Kulturą” na granicy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu. Zespół składa się ze studentów m.in. z Kenii, Zimbabwe, Republiki Kongo, Kamerunu i Senegalu, którzy proponują publiczności zabawę z przebojami takich wykonawców jak: Afric Simone, Saragossa Band, czy Goombay Dance Band oraz oryginalnymi utworami z Czarnego Lądu. Najmłodsi uczestnicy dożynek bawili się w wiosce indiańskiej.

Niedzielny festyn zakończył się zabawa z discopolową grupą „Meffis”.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.