- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W Tarnogrodzie zapowiadają rekordowe inwestycje

Na co zostanie spożytkowany rekordowy budżet Tarnogrodu na 2023 rok? W tym roku gmina planuje wydać ponad 21 mln zł na inwestycje. -Inwestujemy głównie w oświatę i w drogi - mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

- Reklama -

29 grudnia Rada Miejska Tarnogrodu przyjęła budżet na 2023 rok.
-Ten budżet będzie rekordowy. W przyszłym roku na inwestycje mamy przewidziane prawie 21 mln zł, co stanowi 42 % budżetu. A każdy wynik powyżej 20% wartości budżetu jest już wynikiem bardzo dobrym – mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu. 
toyota Yaris
Ogólny zarys budżetu przedstawiła Aneta Dziduch, skarbnik miasta Tarnogrodu”
W 2023 finanse Tarnogrodu zapowiadają się następująco:

 

dochody: 45 mln 447 tys. 400 zł 97 gr
wydatki: 47 mln 40 tys. 123 zł 46 gr
deficyt:    1 mln 592 tys. 722 zł 49 gr

Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu omawiając budżet podkreślił, że gmina w 2023 roku stawia na inwestycje oświatowe i drogowe:

-Dzięki budowie dróg każdy z nas wymiernie na tym skorzysta, nie tylko komfort, ale i także bezpieczeństwo – tłumaczył burmistrz.

Główne inwestycje ujęte w budżecie gminy Tarnogród na 2023 rok:

 

 • projekt ERASMUS (realizowany jest  od 2020,  w 2023 roku  zostanie zakończony)
 • projekt „Cyfrowa gmina” (projekt przesunięty jest z 2022 roku)
 • -podniesienie standardów edukacyjnych SP w Różańcu II (remont szkoły)
 • -projekt „Poprawa funkcjonowania społeczności lokalnej poprzez realizowanie inwestycji sportowo-rekreacyjnych na terenach popegeerowskich:
-Projekt realizowany będzie w miejscowościach  Tarnogród i Różaniec I, bo tam był PGR-y.  – Będziemy inwestować  w place zabaw, siłownie, przebudowy boisk piłkarskich, boisk ORLIK. Dofinansowanie do projektu wyniosło  98 %wyjaśnia Dec.
 • Udostępnienie terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych w gminie Tarnogród poprzez przebudowę i remont dróg gminnych – W tym punkcie burmistrz wyjaśnia, że na inwestycję przeznaczono 5 mln zł  (4, 5 mln z Polskiego Ładu, 0,5 mln wkładu własnego).
-Drogi w każdej miejscowości będą zrealizowanie. I to my decydujemy, które drogi chcemy remontować. Drogi przyległe do terenów inwestycyjnych mają szanse na dofinansowania z innych programów. Natomiast na te mniejsze drogi osiedlowe czy dojazdy do pół ciężko uzyskać dofinansowanie, a dzięki tym rządowym środkom uda nam się je wyremontować, przebudować, niektóre będziemy robić od początku – tłumaczy burmistrz.
  • remont i przebudowa budynków oświatowych
  • przebudowa drogi gminnej w miejscowości Różaniec I (312 tys. zł) – kontynuacja zadania z 2022 roku
  • rozbudowa drogi 109510 ul Kościuszki oraz budowa drogi gminnej w Tarnogrodzie
   -Wszystkie te zadania są przewidziane w budżecie na 2023 rok i wszystkie zadania realizowane są z dofinansowaniem ze  środków zewnętrznych podsumował Paweł Dec.
   Projekt budżetu nie wywołał większej dyskusji radnych. Wielokrotnie podkreślano, że został on szczegółowo omawiany podczas prac Komisji.
   Głos w sprawie uchwały budżetowej zabrał tylko radny Ryszard Szponar:

 

Niepokoi mnie trochę, że rośnie dług gminy, ale jest i druga bardzo ważna strona tego budżetu: środki pozyskane z rządowych projektów są niespotykane w historii, dlatego ja zagłosuję za przyjęciem budżetu i jego realizacją – mówił. 
Projekt budżetu  został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
Radni przyjęli budżet jednogłośnie 14 głosami za.

 

- Reklama -

5 Komentarze
 1. Anonim mówi

  A gdzie sa hodniki w Woli Rozanieckiej?

 2. Welt mówi

  Panie Burmistrz a kiedy doczekamy się chodnika w Różańcu , bez chodnika jest naprawdę niebezpiecznie , każdego dnia ale najwięcej w wekendy , w różne dni świąteczne, w wakacje itd. przez miejscowość przejeżdża masa aut , ponieważ jadą z małopolski , śląska itd, na Roztocze , dla pieszych i rowerów jest naprawdę bardzo niebezpiecznie

 3. tuskunks mówi

  Proponuję włodarzom zapisać się do PiS-u, a nie walczyć z PiSem:)

 4. Adam mówi

  Nasze wnuki będą jeszcze spłacać tę kadencję.

 5. jan mówi

  „Udostępnienie terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych w gminie Tarnogród poprzez przebudowę i remont dróg gminnych” – z wypowiedzi włodarza dalej nie dowiadujemy się jakie to drogi i jakie odcinki?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.