- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W Tarnogrodzie powstaje punkt dla uchodźców

Wojna na Ukrainie sprawiła, że jej mieszkańcy musieli uciekać z własnego kraju. W województwie lubelskim przygotowano wiele miejsc, gdzie są oni przyjmowani. Jedno z nich jest w Tarnogrodzie.

- Reklama -

 

Od 25 lutego w budynku byłego tarnogrodzkiego gimnazjum trwały przygotowania na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Swoje miejsce może znaleźć tam nawet kilkadziesiąt osób uciekających przed wojną.

– Obecnie jesteśmy w stanie przyjąć ponad 50 osób. Jeśli jednak będzie potrzeba przyjąć ich więcej, jesteśmy na to gotowi i możemy nawet podwoić tę ilość – mówi Tomasz Legieć, zastępca burmistrza miasta Tarnogrodu. – W tym momencie na terenie byłego gimnazjum przebywa kilka osób. Czekamy na kolejne, które już niebawem mają tu dotrzeć – dodaje

W przygotowanie miejsca zaangażowało się bardzo wielu mieszkańców gminy Tarnogród. Są to nie tylko strażacy, koła gospodyń wiejskich i harcerze, ale również zwykli ludzie, którzy przynosili różnego rodzaju produkty dla uciekających przed wojną.

– Można już śmiało powiedzieć, że punkt przyjęcia uchodźców działa. Prace idą pełną parą od godziny 7.30, a nasz budynek po byłym gimnazjum po raz kolejny okazuje się niezwykle przydatny. Punkt czynny jest całą dobę, dlatego też wspólnie z wolontariuszami pełnimy dyżury i czekamy na osoby jadące do nas. Obecnie wielu z nich próbuje przekroczyć granicę, lecz kolejki są okropnie długie. Mamy informację od naszych mieszkańców, którzy właśnie wrócili z Ukrainy, że fala uchodźców wymagających najwięcej troski dopiero do Polski napływa i od poniedziałku, wtorku mogą to być dziesiątki tysięcy kobiet i dzieci, którym powinniśmy pomóc  mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

- Reklama -

– Jestem niezwykle zbudowany postawą mieszkańców gminy oraz ludzi dobrego serca spoza. Otrzymaliśmy bardzo dużo darów, za które jesteśmy niezwykle wdzięczni, jak i za pomoc w organizację i koordynację tego przedsięwzięcia. Odzew jest tak duży, że np. teraz, a jest godzina 21.20, czekamy na całego „busa” darów jadącego do nas z Wielkopolski. Każda pomoc jest ważna i potrzebna. Produkty, które posiadamy, są do wykorzystania nie tylko w naszym punkcie, ale każdy, kto udzieli schronienia naszym sąsiadom we własnym domu, a takich osób jest sporo, również niech się zgłosi po pomoc – dodaje.

To nie koniec przygotowań. Potrzeba jeszcze bardzo wiele. Do budynku można przynosić:

 • środki higieniczne (szampony, mydła, podpaski, pampersy dla dzieci, pasty do zębów, szczoteczki, papier toaletowy, ręczniki papierowe),
 • ręczniki kąpielowe,
 • wodę butelkowaną,
 • kawę, herbatę,
 • żywność dla dzieci,
 • konserwy,
 • worki na śmieci,
 • naczynia: talerze, kubki
 • czajniki elektryczne,
 • zabawki dla dzieci, książeczki, kredki, kolorowanki.
 • Mile widziana będzie sprawna pralka automatyczna, suszarka, kuchenka gazowa.

Punkt jest czynny całą dobę.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź