- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W Tarnogrodzie do kościoła tylko piechotą? (zdjęcia)

Mieszkańcy Tarnogrodu nie mogą przejść do porządku dziennego nad konsekwencjami remontu DW835 w ich mieście. Po głośnej sprawie mostków i kapliczce przyszedł czas ...na kościoły.

- Reklama -

Komu przeszkadzają miejsca kultu religijnego oraz dlaczego utrudnia się mieszkańcom sprawowanie uroczystości religijnych oraz społecznych (patriotycznych, niepodległościowych) ? – pytają w mailu do redakcji mieszkańcy Tarnogrodu, którzy opisują ich kolejny problem.

W liście czytamy, że w Tarnogrodzie funkcjonują dwa kościoły rzymskokatolickie: Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego oraz kościół filialny – pw. Św. Rocha. Obydwa położone są przy drodze wojewódzkiej  835.

Kościół świętego Rocha jest to budowla wzniesiona w 1. połowie XVII wieku (1624), jako kościół wotywny w związku z epidemiami, ufundowana zapewne przez Tomasza Zamoyskiego wojewodę podolskiego i kijowskiego, późniejszego kanclerza wielkiego koronnego.

-Obok kościoła, trudem mieszkańców i przy współudziale gminy wybudowany został (przy drodze gminnej) utwardzony parking, tak aby mieszkańcy mieli gdzie parkować auta na czas uroczystości religijnych.  Po modernizacji drogi 835 na miejscu parkingu wybudowano prowadzącą donikąd ścieżkę rowerową oraz fragment chodnika – likwidując praktycznie cały parking, co utrudnia w znacznym stopniu dotarcie na mszę, uniemożliwia zaparkowanie auta, likwiduje bezsensownie parking. Jest to tym bardziej dziwne, że po przeciwnej stronie ulicy takowy chodnik i ścieżka są, ale o znacznie krótszej długości. Dlaczego tak? – Nie rozumiemy – piszą mieszkańcy.

 

Parking przy kościele św. Rocha przed remontem

 

 

Ścieżka rowerowa powstała koło kościoła w miejscu parkingu

 

 

Kościół parafialny, zdaniem mieszkańców, również ucierpiał na remoncie drogi wojewódzkiej:

- Reklama -

-Kościół parafialny budowany od 1750 z inicjatywy ks. Józefa Łysakowskiego i z fundacji wojewody lubelskiego Tomasza Antoniego Zamoyskiego. Projekt sporządził lwowski architekt Bernard Meretyn. Kościół ukończono po 1771 staraniem ks. Baltazara Dulewskiego i przy finansowym wsparciu wojewody podolskiego Jana Jakuba Zamoyskiego. W ołtarzu głównym znajdują się oryginalne obrazy Domenica Tintoretta(!), zamówione w Wenecji: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Tradycją lokalną jest (teraz już  był) zwyczaj, iż w trakcie uroczystości pogrzebowych trumna zawsze była wnoszona a po mszy wynoszona przez dzwonnicę i od parkingu przy dzwonnicy formował się kondukt odprowadzający zmarłego na cmentarz. Tu stał karawan, auta. Po modernizacji drogi 835 parking ten został zlikwidowany zaś karawan wjeżdża na plac kościelny boczną bramą, a po mszy bocznymi, wąskimi dróżkami odwożony jest na cmentarz. Nie ma możliwości utworzenia konduktu i godnego odprowadzenia zmarłego na cmentarz. Komu to przeszkadzało i dlaczego? pyta autor listu.

 

Parking przed kościołem parafialnym przed remontem DW835

Nie tylko to budzi zdziwienie mieszkańców. Piszą oni, że zawsze większe uroczystości patriotyczne czy niepodległościowe (3 maja, 11 listopada), czy wolnościowe – rocznica pacyfikacji Kopalni Wujek (z Tarnogrodu pochodził jeden z 13 górników zamordowanych w Kopalni Wujek, spoczywa na naszym cmentarzu), rocznica agresji Rosji Sowieckiej na Polskę (W Tarnogrodzie rozbrojony został oddział Armii Poznań i wzięci do niewoli oficerowie Wojska Polskiego którzy zostali zamordowani w Katyniu w kwietniu i w maju 1940 roku – co zostało potwierdzone – w trakcie ekshumacji znaleziono dziennik prowadzony przez majora Solskiego w którym udokumentował zdradę oraz każdy dzień w niewoli) – zawsze owe uroczystości odbywają się z należną powagą i szacunkiem – w asyście orkiestry (naszej tarnogrodzkiej lub górniczej – z Bogdanki lub ze Śląska) następuje przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji z wieńcami, mieszkańców – z centrum miasta, na mszę do kościoła parafialnego, uroczyste wejście główną bramą, msza, uroczyste wyjście z kościoła, przemarsz i następnie dalsze uroczystości (pomnik, grób górnika, dom kultury).

Droga przy kościele parafialnym w Tarnogrodzie po remoncie.

 

– I tu w ostatnią niedzielę września spotkała nas niemiła niespodzianka, w wyniku modernizacji DW835,  główne wejście do kościoła zostało zastawione barierami ochronnymi. Niemożliwe było uroczyste wejście – orkiestranci, poczty sztandarowe, delegacje przeciskały się to z jednej to z drugiej strony bariery ustawionej – no właśnie po co? Chyba tylko po to aby utrudnić nam godne i z szacunkiem sprawowanie tych uroczystości, żeby obniżyć ich rangę, mimo, że w nich uczestniczą oficjalne delegacje górników, kombatantów, władz samorządowych różnego, nierzadko najwyższego szczebla. Ta sytuacja powtórzyła się przy wychodzeniu, po zakończeniu mszy. Przecież zawsze takowe wydarzenia zabezpiecza policja i ona dba o bezpieczeństwo uczestników przemarszu, bariery nic w tym przypadku nie dają tłumaczą mieszkańcy.

 

Barierka zabezpieczająca wejście do kościoła, która zdaniem mieszkańców jest zbędna.

 

 

Jest jeszcze problem kapliczki, który opisywaliśmy tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/komu-przeszkadzala-kapliczka-w-tarnogrodzie/

 

Wygląda to tak jakby ktoś złośliwie utrudniał ludziom życie i dyskredytował miejsca kultu religijnego –podsumowują mieszkańcy.

 

 

Zobacz także:  https://gazetabilgoraj.pl/w-tarnogrodzie-robia-teatr-foto-2/

- Reklama -

11 Komentarze
 1. Mieszkaniec! mówi

  Czy ktoś wie jak dojść do komunalnej – są teraz w dawnej rozdzielni – nie ma chodnika, nie ma przejścia z drogi bocznej – iść główną jest niebezpiecznie bo auta tam pędzą jak oszalałe. Czy trzeba nieszczęścia aby ktoś to zauważył!?

 2. cyclist mówi

  Chyba mieszkańcy otwierają oczy i skarżą się na tę chybioną inwestycję. Czy ktoś z was szedł chodnikiem przed bankiem spółdzielczym w Tarnogrodzie? Dlaczego został zwężony – teraz trzy osoby nie mogą się wyminąć. Dlaczego nie ma ścieżki rowerowej od rynku do Biedronki?

 3. Anonim mówi

  Czyli PiS buduje drogę i PiS krytykuje siebie że jest barierka?

 4. Anonim mówi

  Schody do Kościoła nowe zrobił inwestor drogi a były w opłakanym stanie, obok piękny chodnik wzdłuż placu parafii zrobił inwestor drogi i dalej źle bo dwie barierki…. Barierki te są ze względu bezpieczeństwa, żeby po wyjściu z Kościoła ktoś nagle nie wtargnął na drogę i bardzo dobrze, prawidłowo ale jakoś w tym artykule tego nie ujęto tylko opis wszystkiego na patriotyczną nutę….typowo pisowskie…

  1. Mieszkaniec. mówi

   Za remont schodów – dziękują mieszkańcy, ale barierki których nigdy nie było a schody prowadziły wprost na ulicę i nigdy tu nie było wypadku – są chyba niepotrzebne, a na pewno utrudniają uroczystości.

 5. Anonim mówi

  A jak było z przejściem dla pieszych obok domu kultury w 2018.I jaka była rola tego przejścia w wyborach samorządowych w owym roku?

 6. Anonim mówi

  Treść tego artykułu o dyskredytacji miejsc kultu brzmią w dzisiejszej dobie trochę nie na miejscu…. Kościół jako instytucja za tego rządu czerpie pełnymi garściami nasze pieniądze, fundusz kościelny znowu wzrósł o kilkadziesiąt milionów z naszych podatków, ale mimo to uważa że jest dyskryminowany…., o Rydzyku już nie wspomnę ile dostał kasy przez te 7 lat i ciągle źle, ciągle mało….a wszystko to na chwałę Bożą 😊

 7. Anonim mówi

  Tarnogród to taka specyficzna miejscowość, że co byś nie zrobił to wszystko źle…. Mieszkańcy, którzy już trochę tu mieszkają już się do tego przyzwyczaili….każda nawet najmniejsza inwestycja wzbudza kontrowersje…. trzeba z tym żyć… trochę pogadają a za pół roku będą chwalić….Z tym remontem drogi już byli niezadowoleni rolnicy z dwoma krowami, teraz fanatycy kościòłkowi, ale droga jest i cieszmy się tym drodzy mieszkańcy….

 8. Anonim mówi

  Droga redakcjo proszę nie pisać w takich artykułach, że mieszkańcy protestują bo to nie prawda…. proszę wymienić którzy to mieszkańcy a nie uogólniać. Mi osobiście bardzo podoba się teraz po remoncie, ładnie,czysto , droga bez dziur. Czytając ten artykuł nasuwa się proste pytanie gdzie w tym wszystkim był proboszcz parafii, jak wszystko źle to dlaczego jako gospodarz nie interweniował w tej sprawie…. odpowiedź jest prosta, bo jego to nie interesuje którędy się wejdzie czy dojedzie aby tylko taca była obfita… Ponadto uważam że ten parking wystarczy bo i tak wiernych coraz mniej, bo nikt już nie chce zbytnio płacić na tą najbogatszą w Polsce instytucje, młodzi prawie wcale nie chodzą do kościoła, a i lekcje religii w szkole nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem.

 9. Jorg mówi

  Gdzie byli mieszkańcy w czasie uzgodnień?

  1. Karolinka mówi

   Burmistrz Stróż i jego zastępca – obecny wicestarosta Rogala ukryli przed mieszkańcami projekt – czas minął i już. Zresztą nie jest to nowy post – poczytajcie o tym co zrobili na biłgorajskiej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.