- Reklama -

- Reklama -

W rocznicę narodzin „Solidarności”

Ostatniego dnia sierpnia minęła 38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, które doprowadziły do powstania „Solidarności”.

Mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczęły się biłgorajskie obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Następnie delegacje udały się pod budynek, w którym w latach 1980-1981 mieścił się Międzyzakładowy Komitet Rejonowy NSZZ „Solidarność”. Pod tablicą upamiętniającą zostały złożone wiązanki kwiatów.

Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości w 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005. Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25. rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005 r. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.