- Reklama -

- Reklama -

W powiecie biłgorajskim, róbcie zapasy kiełbasy

Przed nami nieco krótszy tydzień pracy, bo przecież w piątek (11 listopada) Narodowe Święto Niepodległości. I jest strategiczna informacja:- Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek udziela dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w dniu 11 listopada 2022 zgodnie Kodeksem Prawa Kanonicznego - informuje Diecezja Zamojsko-Lubaczowska. Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego szczęśliwi?

- Reklama -

Przypomnijmy. Post w Kościele Katolickim obowiązuje tylko w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek, dotyczy wszystkich wiernych pomiędzy 18. a 60 rokiem życia i polega na ograniczeniu spożywanego w ciągu dnia jedzenia do jednego posiłku sytego oraz dwóch niepełnych.

- Reklama -

Z kolei wstrzemięźliwość od spożywania mięsa obowiązuje w Środę Popielcową, w Wielki Piątek oraz we wszystkie pozostałe piątki roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość (np. jeżeli Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzona jest w piątek, wówczas post zostaje zniesiony – wiernym udzielana jest dyspensa). Wstrzemięźliwość dotyczy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 rok życia.

W 2013 r. Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zniesieniu nakazu powstrzymywania się od zabaw w piątki (nakaz ten obowiązuje obecnie we wszystkie dni Wielkiego Postu). Zgodnie z obowiązującymi przepisami w piątki katolik nie musi pościć, może się bawić, ale nie powinien jeść mięsa.

- Reklama -

1 komentarz
  1. az mówi

    Facet co pojęcia o życiu nie ma mówi ludziom jak mają żyć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.