- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W Osuchach powstanie muzeum

Władze powiatu biłgorajskiego chcą utworzyć w Osuchach filię Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Najważniejsze kroki zostały już poczynione.

- Reklama -

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia radni Rady Gminy Łukowa podjęli ważną uchwałę, która przybliży do powstania filii Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Osuchach. Wyrazili oni zgodę na nieodpłatne przekazanie w drodze darowizny na rzecz powiatu biłgorajskiego części nieruchomości w Osuchach. Chodzi o budynek po byłej szkole, gdzie zlokalizowana ma być filia Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

W obradach uczestniczyła poseł Beata Strzałka i starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Poseł zaznaczyła, że na terenie gminy Łukowa położona jest niezwykle ważna historycznie miejscowość Osuchy. – Jest to miejsce największej bitwy partyzanckiej. Zanim otrzymałam mandat poselski, pracując w Radzie Powiatu Biłgorajskiego, padły pewne deklaracje i intencje odnośnie rozbudowania Muzeum Ziemi Biłgorajskiej o filię w Osuchach. To muzeum upamiętniałoby partyzantów – tych poległych i tych, którzy brali udział w tej bitwie, ale też byłoby miejscem pamięci dla mieszkańców powiatu i pozwoliłby nam zaistnieć szerzej na mapie wydarzeń historycznych kraju – mówiła Beata Strzałka. Dodała, że ważne jest, aby wspólnymi siłami podejmować działania mające na celu powstanie muzeum. – Chcielibyśmy, aby budynek po byłej szkoły, który jest w zasobach gminy, doprowadzić do takiego stanu użyteczności, aby mogło tam powstać muzeum, które wpisywałoby się w historię miejscowości, ale też aby podnosiło rangę gminy – mówiła.
urząd MArszałkowski projekt
Słowa do radnych skierował również Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. Zwrócił się z prośbą do radnych o podjęcie tej ważnej uchwały. – To ważna uchwała mająca na celu upamiętnienie przodków, którzy oddali życie i walczyli w bitwie pod Osuchami. To nasz obowiązek, aby to wydarzenie upamiętnić i podkreślić ewenement tej bitwy – mówił. Podkreślił, że naszym wspólnym obowiązkiem jest upamiętnienie walczących. Władze powiatu biłgorajskiego chcą złożyć wniosek o dofinansowanie tego zadania do Funduszu Inwestycji Lokalnych. Termin złożenia dokumentów mijał 28 grudnia, stąd pojęcie uchwały było tak ważne.
Wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra zaznaczył, że Osuchy to jedno z najważniejszych miejsc pamięci historycznej w gminie. – My musimy wspierać, dziękować i popierać. Dla gminy byłoby to ważne wydarzenie. Mamy świadomość, że nie będzie to łatwe, ale pierwsze które należałoby wykonać – mówił.
Radni uchwałę podjęli jednomyślnie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Przypomnijmy, że władze powiatu od początku tej kadencji czynią starania, aby w Osuchach powołać Oddział Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. W bitwie pod Osuchami oddziały partyzanckie otoczone przez przeważające siły niemieckie stoczyły bitwę, w której poległo ok. 400 partyzantów. Śladem tej bitwy jest największy na ziemiach polskich cmentarz partyzancki oraz liczne mogiły na przykościelnych cmentarzach w miejscowościach położonych w naszym powiecie i poza nim.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Edward mówi

    Chciałbym przekazać do muzeum w Osuchach pamiątki uczestnika tych wydarzeń i dlatego wybieram się 27.VI.br. do m. Osuchy.

    Edward Lis
    11-400 Kętrzyn.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.