- Reklama -

- Reklama -

W Obszy dają do pieca. I to konkretnie

Gmina Obsza zrealizowała już ponad 400 wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Chętnych jest dwukrotnie więcej, ale są też wnioskodawcy, którym zgodnie z przepisami nowe świadczenie się nie należy.

- Reklama -

– Do tej pory przyjęliśmy około 800 wniosków, z których 406 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a prawie 80 negatywnie. W około 40 przypadkach wnioskodawcy otrzymali informacje o odmowie wypłaty świadczenia, głównie ze względu na to, że były to kolejne wnioski z adresu, na który wcześniej dodatek został przyznany. Wydaliśmy również ponad 30 decyzji o negatywnym rozpatrzeniu wniosku, ponieważ na przykład dane z wniosku były inne niż we wpisie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – wyjaśniają pracownicy Urzędu Gminy Obsza, który przyjmuje wnioski o dodatek węglowy.

Nowe świadczenie w wysokości 3 tysięcy złotych może otrzymać gospodarstwo, które do ogrzewania domu używa węgla lub innego paliwa stałego. Wniosek o dodatek węglowy można złożyć nie tylko w Urzędzie Gminy Obsza, ale również m.in. za pośrednictwem platformy ePUAP, ale w takim przypadku trzeba mieć podpis kwalifikowany lub profil zaufany.

urząd MArszałkowski projekt

Na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy gmina ma 60 dni.

Pracownicy urzędu, zajmujący się obsługą wniosków o dodatek węglowy przyznają, że zainteresowanie tym świadczeniem w ostatnim czasie nie jest duże. Większym powodzeniem cieszy się dodatek dla właścicieli domów i mieszkań, ogrzewanych drewnem kawałkowym, pelletem drzewnym, gazem LPG lub olejem opałowym. W takim przypadku, w zależności od źródła ciepła, można otrzymać świadczenie w wysokości od 500 do 3000 złotych.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.