- Reklama -

W nowoczesnej bibliotece

Książkę lepiej się czyta czy słucha, jak pisze się gęsim piórem albo dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł w internecie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przez kilka ostatnich dni szukali goście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie, którzy odwiedzili tę placówkę w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Najbardziej liczną grupą byli uczniowie szkół podstawowych z Józefowa i Majdanu Nepryskiego, ale wśród odwiedzających były również przedszkolaki i dorośli czytelnicy. Ci ostatni, którzy od 12 lat spotykają się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem dyskutowali o audiobookach, ebookach i książkach papierowych.

Większość jednoznacznie stwierdziła, że najbardziej lubi drukowane książki. Kilka osób zauważyło jednak, że korzystając z audiobooków oprócz słuchania można wykonywać inne czynności, a najmniej zwolenników mają ebooki – podsumowuje dyskusję członków DKK dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Z kolei najmłodsi czytelnicy wzięli udział w zajęciach pod hasłem „Zagrajmy w eksperymenty”. W programie znalazły się m.in. zabawy z wybuchającymi wulkanami czy skaczącymi jajami. W ten sposób autorzy pomysłu chcieli pokazać, że nowoczesna biblioteka jest otwarta na różne działania, a przy okazji promowali książki popularnonaukowe, które m.in. znajdują się w zasobach biblioteki w Józefowie.

Ciekawym doświadczeniem dla starszych uczniów było spotkanie poświęcone historii książki i piśmiennictwa „Od tabliczki glinianej do ebooka – z książką przez stulecia”. Jego uczestnicy poznawali alfabety Morse’a i Braille’a, w tym czarna książkę kolorów, która… nie ma kolorów, a także próbowali w praktyce pisać gęsim piórem i atramentem.

Kolejnym zajęciom towarzyszyło hasło „Po jedenaste: nie chomikuj, czyli o ściąganiu z sieci – legalna kultura”. W tym przypadku organizatorzy postanowili przekonać młodzież, że warto korzystać z legalnych i wiarygodnych źródeł w internecie, a przy okazji promować videoblogi, które często są prowadzone przez ich rówieśników.

Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek w Józefowie było spotkanie „Fake news – co jest prawdą w internecie”, które odbyło się w środę 15 maja. Jego uczestnicy poznawali przykłady „fake newsów”, a także uczyli się jak odróżnić je od wiarygodnych informacji.

Dzieciom i młodzieży, biorącym udział w Tygodniu Bibliotek zaciekawiła także nietypowa gra, którą z okazji Roku Stanisława Moniuszki józefowska książnica otrzymała z Teatru Wielkiego w Warszawie. Oryginalność podarunku polega na tym, że jest to połączenie tradycyjnej gry planszowej z aplikacją na telefon, co bardzo spodobało się młodych czytelnikom, a teraz mogą się o tym przekonać kolejni goście biblioteki w Józefowie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.