AGD

- Reklama -

- Reklama -

W Łukowej ratują nagrobki. Już od 20. lat

O takich inicjatywach informujemy z wielką przyjemnością. I 1 i 2 listopada, na cmentarzu w Łukowej, będzie prowadzona kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Co ciekawe, komitet w Łukowej jest pierwszym jaki powstał na całej Zamojszczyźnie! Próbuje poruszyć ludzkie serca już od 2002 roku. Czyli mamy dokładnie - 20 lat ratowania tych najbardziej zniszczonych nagrobków w Łukowej.

- Reklama -

– W tym roku zgłosiło się 30 wolontariuszy. Do tego mamy także 24 uczniów ze szkół w Łukowej i Chmielku, którzy jak co roku, niezawodnie będą nam pomagać i zbierać datki do specjalnych puszek – zapowiada Wiesława Kubów, dyrektor GOK w Łukowej.

Szlachetna idea utworzenia Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa, zrodziła się podczas wernisażu wystawy zdjęć poświęconej 6 nekropoliom gminy łukowskiej, zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej pod koniec 2001 roku.

– Świadomość, że wymagają remontu bardzo cenne zabytki cmentarne z okresu powstania warszawskich Powązek czy lwowskiego Łyczakowa, zmobilizowała znaczną grupę osób publicznych do włączenia się w tę akcję – mówi Wiesława Kubów.

- Reklama -

Działalność została doceniona podczas obchodów 40-lecia założenia Komitetu Opieki nad Powązkami w 2014 roku poprzez zaproszenie sekretarza Komitetu z Łukowej p. Wiesławy Kubów z prezentacją działalności pierwszego na Zamojszczyźnie i pierwszego w tamtym czasie w Polsce wiejskiego Społecznego Komitetu.

W ubiegłym roku, podczas jubileuszowej, bo XX kwesty, która odbyła się w dniach 31 października i 1 listopada 2021 roku, na cmentarzu parafialnym w Łukowej zebrano 14 015,73 zł oraz 2,23 euro i 2 korony czeskie.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.