- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W Łukowej nie będzie starych panien

26 grudnia 2021 – Kolęda lub święto św. Szczepana, jak mówią niektórzy, dzień łukowskich dunajników. Zimno, -15 stopni C. Nie przeszkadzało to jednak w wypełnieniu powinności dunajniczych, czyli w zaśpiewaniu pod oknami kolęd życzeniowych przynoszących szczęście, a będących niezawodnym od lat sposobem na gwarantowane, rychłe zamążpójście.

W tym roku z powodu pandemii przejechali dunajnicy na saniach przez Łukową, śpiewając dziewczętom gromko na szczęście, na zdrowie, na nadzieję, na dobry Nowy Rok. Zatrzymywali się przy wielu domach, żeby zaśpiewać konkretnej pannie. „Kobyłka” wtedy radośnie rżała, więc worek nie pozostał pusty. Ojcowie dumni, że o ich córkach nie zapomniano, zapłatejki nie poskąpili, oj nie poskąpili. A, że w Łukowej panny się szybko wydadzą to pewne.

– Dunajowanie trwa nadal aż do 23 stycznia 2022 roku. Tak jak w ubiegłym roku akcja odbywa się na Facebooku. Oprócz dunajów zachęcamy do prezentacji innych kolęd życzeniowych lub ludowych, które mogą zaśpiewać też dziewczęta, czy zespoły śpiewacze – zachęca Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.

- Reklama -

Krótki filmik należy przesłać na adres: lubelszczyznadunajuje@gmail.com. Decyduje liczba polubień. Na zwycięzców czekają cenne nagrody, natomiast dla wszystkich uczestników Akcji organizatorzy zaplanowali Superpotańcówkę w dniu 30 stycznia 2022 roku.

Szczegóły na Facebooku: Lubelszczyzna dunajuje lub w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej
(tel. 84 687 40 60 gokluk1@wp.pl).

Akcja „Lubelszczyzna dunajuje” objęta jest Patronatami Honorowymi: Marszałka Województwa Lubelskiego i Pani Europoseł Beaty Mazurek. Partnerami wydarzenia są: Pszczelarz Kozacki i Województwo Lubelskie.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.