- Reklama -

- Reklama -

W Księżpolu zapłacą nawet … dziesięć razy większy podatek!

Mieszkańcy gminy Księżpol jak co roku otrzymali nakazy płatnicze podatków od gruntów i nieruchomości. Niektórym mocno zakręciło się w głowach kiedy zobaczyli kwoty. A te są nawet 10-krotnie wyższe niż w ubiegłym roku! Wójt zapewniał, że ani Urząd Gminy ani Rada Gminy nic złego nie zrobili i również nic nie mogą zrobić, by zmienić zaistniałą sytuację. To kto ponosi winę? Mieszkańcy?

- Reklama -

Kiedy na początku roku mieszkańcy gminy Księżpol otrzymali od sołtysów nakazy płatnicze podatków od gruntów i nieruchomości niektórzy z nich zamarli. Tak jak pan Kazimierz z Majdanu, który napisał do nas list w tej sprawie:

Nakazy płatnicze przyprawiły mieszkańców o zawrót głowy

 

-Gdy sołtys przyniósł mi nakaz płatniczy aż mi się w głowie zakręciło od tego, co zobaczyłem. Będę musiał zapłacić 10 razy więcej, niż płaciłem dotychczasnapisał do nas pan Kazimierz.

 

 

 

Okazuje się, że pan Kazimierz nie jest sam z takim problemem, bo przypadków zmian kwoty podatków jest więcej. Temat ten został poruszony na ostatniej sesji Rady Gminy Księżpol.  Przyczyną zmian w sposobie naliczania podatków jest modernizacja klasyfikacji gruntów przeprowadzona przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju w gminie Księżpol.

 

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dyskusję rozpoczął radny Stanisław Okoń, który zapytał na jakiej podstawie i jak zrobiono modernizację klasyfikacji niektórych gruntów rolnych.

 

-Modernizację gruntów robiła geodezja. A „podatki” pracują na tym, co wprowadzi geodezja – wyjaśniła urzędniczka z gminy.

Klasyfikacje i podatki

 

 

Radnego taka odpowiedz nie usatysfakcjonowała i drążył temat dalej:

 

– Mnie jeszcze w szkole rolniczej uczyli, że aby klasyfikację zrobić, to trzeba zrobić wykop, sprawdzić podłoże… a nie tylko komuś się coś przewidziało. Mniej więcej uczyli mnie w szkole jak to wygląda. A żeby podnieść komuś dwie klasy grunt, no to to jest trochę przesada – mówił radny.

Do sprawy odniósł się Jarosław Piskorski,  wójt gminy Księżpol:

 

-Nie wiem, czy ja jestem w stanie odpowiedzieć na  pytanie w sprawie tych zmian, bo faktycznie takie zmiany są. I zmian tych nie robiła gmina Księżpol, tylko na terenie całej gminy zmiany robiło Starostwo Powiatowe w Biłgoraju. Po tych zmianach, niektóre grunty rolne stały się gruntami budowlanymiwyjaśnił wójt.

 

Piskorski przypomniał również, że Rada podjęła decyzję, by zostawić  stawkę podatku na poziomie  0,61 zł:

 

- Reklama -

– I stąd się wzięło, że te opłaty są takie wysokie. Trzeba się będzie zastanowić nad tym, czy nie obniżyć tych stawek. Ale jeżeli chodzi o samą modernizację i zmianę, to ja już rozmawiałem z sołtysem tego sołectwa, że chciałbym się spotkać z tymi mieszkańcami, ewentualnie zaprosić kogoś ze starostwa powiatowego w Biłgoraju.  Niech przedstawią sytuację dlaczego grunty rolne zostały zamienione na grunty budowlanemówił dalej wójt.

 

 

 

Radny Okoń po raz kolejny zabrał głos:

 

-Jeśli chodzi o zmiany klasyfikacji, to ja to rozumiem, że jeżeli ktoś pobudował na gruntach rolnych, no to tak. Ale jeżeli to był grunt, taki co od 50 lat nic się nie dzieje i nagle jest podniesiona klasyfikacja, to jest paranoja – zauważył radny.

 

Niech Starostwo wyjaśni

 

Wójt  zapewniał, że ani Urząd Gminy ani Rada Gminy nic złego nie zrobili i również nic nie mogą zrobić, by zmienić zaistniałą sytuację:

 

-My, jako Urząd Gminy, jedyne co możemy zrobić, to będziemy  chcieli spotkać się  z mieszkańcami i z pracownikami powiatu odpowiedzialnymi za modernizację i będziemy chcieli rozmawiać w jaki sposób można przywrócić stan poprzedni tych działek z działek budowlanych na działki rolne – powiedział Jarosław Piskorski, wójt gminy Księżpol

 

Wójt podkreślił,  że w gestii gminy jest jedynie zmiana  stawek podatku. Zmiany klasyfikacji gruntów dokonuje natomiast Starostwo.

 

Normalnie nie ma szans aby pobudować się w polu

 

Radny Okoń nie ustępował i opowiadał jak wyglądała modernizacja z jego perspektywy jako mieszkańca i ówczesnego sołtysa wsi, twierdząc, że nikt nie liczył się ze zdaniem osób wyrażających sprzeciw oraz że nie przeprowadzono odpowiednich kontroli i prac w terenie.

 

 

Inny radny zauważył, że zazwyczaj zamiana działki rolniczej na działkę budowlaną jest bardzo problematyczna, a  budowa domu w polu wcale nie jest prosta:

 

 

-A tutaj poszło bez zmiany zagospodarowania i bez niczego.  Działki budowlane powstały nawet na boisku podsumował radny.

 

 

Piskorski potwierdził, że boisko zostało zakwalifikowanej jako teren budowlany a nie rekreacyjny i z tego tytułu kwota podatku od poiska jest większa. Wójt wyjaśnił też, że zmiany i spotkania konsultacyjne  odbywały się w okresie covidu, kiedy ludzie  obawiali się  spotkań.

 

– To nie był czas na prowadzenie tych konsultacji – podsumował wójt.

 

Jarosław Piskorski wielokrotnie podkreślał, że tylko spotkanie z pracownikami Starostwa pozwoli wyjaśnić problem.

 

- Reklama -

16 Komentarze
 1. Anonim mówi

  Przecież córka byłego Wójta pracowała w Banku w Księżpolu, a drugie pół rodziny zasiadało w Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego. Może to oni odpowiadają za upadek Banku?

 2. Podatnik mówi

  Przecież żona wójta pracuje w starostwie to nie mogli się dogadać? Może ona za to odpowiadała?

 3. Anonim mówi

  Do anonim mówi Temu panu/przez małe p/ nie ma za co dziekować chyba jedynie za roztwarzanie na lewo i prawo naszych pieniędzy. Przecież poza idiotycznymi banerami w Księżpolu i Majdanie nic nie zrobił /cotygodniowe imprezy -to wychodzi mu najlepiej/ Szczyci się mostem na Kucłach ale to tylko kontyuacja pana Rębacza. Miej pan ambicję i odejdż z tej ciepłej posadki, wstydu oszczędż

 4. adam mówi

  ludzie pora zmienić tego wójta, trzeba podejścia do ludzi a nie imprez

 5. Anonim mówi

  Najwyższy czas podziękować temu Panu

  1. Anonim mówi

   A co wójt ma do modernizacji ? Co to on dostawał kasę na piłowania firmy od modernizacji ? Nie !!! to starostwo miało od tego ludzi w geodezji, i to oni ją przyjęli z tymi uchybieniami.

 6. Anonim mówi

  Nie ma to jak polityka podatkowa PO – Róbta z VAT-em co chceta.

  1. Anonim mówi

   Tak to PIS przy władzy już 8 lat tylko , podnoszą podatki co rok. Ale dla fanatyków i tak wina Tuska

 7. Logan mówi

  Ekonomia według PiS. Zabrać obywatelowi np 100 PLN. Z tego oddać w różnych idiotycznych plusach i trzynastkach 50 PLN, a za resztę utrzymać armię partyjnych darmozjadów, różne podejrzane fundację, bankiety, bibki w operze, i gospodarskie wizyty w godzinach pracy w swoim rejonie wyborczym. No i oczywiście na propagandę, nieprzypadkowo skierowana do specjalnie wybranej armii przygłupów, którzy święcie wierzą, jaką to władza hojna za moje i Twoje pieniadze

 8. az mówi

  WIEEEŚ MUREEEM ZA PISEM.
  Ale przecież chcecie autodromy,muzea ,nowe drogi ,chodniki to o co wam chodzi?
  Powinni wam podnieść 20 razy wiecej to sie nastepnym zastanowicie lepiej przy wyborach.

 9. obserwator mówi

  A cotygodniowe imprezy robione przez Piskorskiego ktoś musi opłacić. A kto ? Wiadomo mieszkańcy gminy. Oczywiście wójt nie ma sobie nic do zarzucenia. istna paranoja.

 10. ja wam wójta nie wybierałem mówi

  Zaprosić urzędników starostwa żeby wyjaśnili dlaczego w gminie Księżpol są takie wysokie podatki ,paranoja

  1. Anonim mówi

   Czytałeś ze zrozumieniem ? Chyba nie do wydział geodezji w Biłgoraju, ich ludzie wzięli kasę na pilnowanie firmy odpowiedzialnej za modernizację. Więc wójt ma rację tym razem, niech się wypowiedzą dlaczego pozwoli na zmianę użytków z roli na budowlankę .
   A jeszcze jedną zapytaj się ludzi w Zaniach i zyniach, jak im po przesuwali każda granice o 0.5-1,5 m w szczególność w zabudowie.
   Ktoś powinien w końcu odpowiedzieć z starostwa, ze pozwalanie aby każda modernizacja była z kopana, nawet nie chce im się ustalić w terenie spornych granic, tylko robią wszystko na zdjęcia z dopłat rolnych przy komputerze.
   A później są rezultaty, po przesuwane granice, użytki zmienione bez żadnej postawy, powierzchnia działek po zmniejszane o ileś arów, ludzie muszą na swoją rękę prostować granice, a sprawy te ciągną się latami, i tylko nabają kazbę np. prawnikom itp.

 11. Anonim mówi

  Gmina Księżpol ma stawki podatków jedne z najwyższych w powiecie i za to odpowiada starostwo ,- a to ciekawe

 12. Sąsiad mówi

  jak zdziwieni państwo PiS kosztuje głosowali na nich a teraz zdziwieni zapewne to i tak wina Tuska ale pewnie i Putina bo jarek nie ma nic z tym wspólnego

  1. anty matoł mówi

   Naoglądałeś się wstaje i łże matole

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.