W Józefowie będą solary

Projekt zakupu i montażu instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii w gminie Józefów zostanie realizowany. Większość pieniędzy na ten cel samorząd otrzyma z Unii Europejskiej, a wszystkie prace mają być wykonane do końca listopada tego roku.

Po fiasku wcześniejszych przetargów gmina rozważała rezygnację z dotacji, ale ostatnie postępowanie przyniosło rozstrzygnięcia.

– Wprawdzie na zakup i montaż kotłów na biomasę nie otrzymaliśmy żadnej oferty, ale firmę, która zajmie się solarami udało się wybrać. Kolejnym krokiem będzie nie tylko sfinalizowanie rozmów z wykonawcą robót, ale również podpisanie umów z mieszkańcami, którzy zadeklarowali udział w projekcie. Ich wkład własny, w zależności od rodzaju instalacji, wyniesie od 2 tysięcy 400 do 2 tysięcy 800 złotych – mówi burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Jeśli chodzi o kotły na biomasę to wykonawcę tej części zamówienia samorząd może już wybrać „z wolnej ręki”, bez konieczności ogłaszania kolejnego przetargu. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w gminie Józefów ma być zamontowanych 219 instalacji solarnych i 50 kotłów na biomasę. Realizacja pierwszej części inwestycji będzie kosztować ponad 2 miliony 170 tysięcy złotych. Szacunkowa wartość całej inwestycji to prawie 3 miliony 300 tysięcy złotych, z czego ponad 2,5 miliona to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

To nie pierwszy taki projekt, realizowany w ostatnich latach przez józefowski samorząd. W poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej zostało zamontowanych 500 solarów.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.