- Reklama -

W Jasienniku powstało KGW

W Jasienniku Starym (gm. Potok Górny) działa już Koło Gospodyń Wiejskich. Kobiety mają dużo pomysłów i energię do ich realizacji.

– Gdy zostałam sołtysem, pomyślałam, że warto coś zmienić w naszej małej społeczności i zrodził się pomysł założenia Koła Gospodyń Wiejskich – mówi Beata Dechnik, sołtyska Jasiennika Starego, jedna z inicjatorek założenia KGW. I tak się stało. Na zebraniu 9 marca br. powołano do życia KGW i wybrano jego reprezentację. Zarząd Koła jest trzyosobowy. Na przewodniczącą została wybrana Janina Bartyna, funkcję zastępcy pełni Beata Dechnik, a członkiem zarządu została Grażyna Zakrzewska. – Do naszego Koła należy 45 osób z dwóch miejscowości Jasiennika Starego i Kolonii Malennik, formalnie funkcjonujemy od 1 kwietnia – mówi przewodnicząca KGW Janina Bartyna. – Mamy już przyznane dofinansowanie do naszej działalności z Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Biłgoraju –dodaje przewodnicząca.

Głównym celem KGW w Jasienniku Starym jest animacja kultury wśród mieszkańców w  różnym wieku. – Nie zamykamy się w swoim przedziale wiekowym, chcemy w nasze działania angażować zarówno młodzież, jak i osoby starsze – dodaje sołtys.
KGW na swoim koncie ma już organizację Dnia Kobiet, podczas którego miały miejsce występy młodzieży przygotowanej pod kierunkiem nauczyciela Anny Lipiec ze Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych. – Jestem pod wrażeniem tego, że mała miejscowość w naszej gminie potrafiła się zorganizować i w taki sposób uczcić święto kobiet, popieram takie inicjatywy i będę wspierał działalność KGW – mówi Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny.
KGW w Jasienniku Starym współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną, korzysta z wyremontowanej remizy strażackiej oraz lokalu po byłej Szkole Podstawowej.

- Reklama -

– W przyszłości  planujemy organizację integracyjnej wycieczki oraz święta pieczonego ziemniaka. Zamierzamy aktywnie uczestniczyć i reprezentować naszą miejscowość podczas imprez gminnych, np. w turnieju sołectw oraz dożynkach gminnych – mówią przedstawicielki jasiennickiego KGW. – Chcemy też pozyskiwać fundusze, chodzi nam o to, aby nasza miejscowość w końcu ożyła. Mamy dużo potrzeb. Chciałybyśmy kupić serwisy kawowe oraz  zestawy nagłośnieniowe, a także wyremontować pomieszczenie po byłej szkole, aby służyło nam, dorosłym mieszkańcom oraz młodzieży – planują.
Ostatnie Koło Gospodyń Wiejskich w tej miejscowości funkcjonowało w latach siedemdziesiątych. – Wtedy było inaczej, kobiety były ze sobą bardziej zżyte, organizowałyśmy zabawy taneczne z bufetem i na tym zarabiałyśmy, a później kupowałyśmy potrzebne sprzęty, które wypożyczałyśmy na wesela i komunie mieszkańcom wsi – wspomina mieszkanka Jasiennka Starego, przewodnicząca dawnego KGW. – Organizowałyśmy też kursy pieczenia i gotowania oraz kursy masarskie, urządzałyśmy dożynki, a stroje to wypożyczałyśmy z Tarnogrodu, z GOK-u. Chodziłyśmy kilka razy w tygodniu na próby śpiewu i tańca, jeździłyśmy także na wycieczki. Działalność naszego Koła zakończyła się w latach osiemdziesiątych, dlatego cieszę się bardzo i jestem zadowolona, że po tylu latach Koło Gospodyń Wiejskich znowu ożyje w naszej miejscowości – dodaje mieszkanka wsi.
W najbliższą sobotę (11 maja) KGW w Jasienniku Starym planuje piknik majowy, na który zaprasza wszystkich okolicznych mieszkańców. – Koszt uczestnictwa jest niski, to tylko 25 zł od 1 osoby,  więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapisania się na imprezę – zachęca przewodnicząca KGW Janina Bartyna.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.