- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W jaki sposób powinno się wybierać steki?

Stek stekowi nierówny, co wymusza do skrupulatnej selekcji odpowiedniego dla siebie kawałka mięsa. Nie jest to zbyt łatwe zadanie, ale w poniższym poradniku postaramy się pomóc w wyborze perfekcyjnego steka pod konkretny gust. Zapraszamy!

- Reklama -

Wybierz swój stek

Kupując stek, zastanów się, co najbardziej lubisz w jedzeniu, a następnie wybierz odpowiednio…

toyota Yaris

Pełen smak za nietypową konsystencję

Głęboko pikantny rumsz jest często jedną z tańszych kawałków dostępnych w supermarkecie, ale może mieć nieco bardziej włóknistą konsystencję, zwłaszcza jeśli stopień wysmażenia przekracza „średnie”.

Chcesz miękkiego, delikatnego mięsa i nie masz nic przeciwko płaceniu za nie więcej – wybierz filet

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Filet ma wysoką cenę, ale ponieważ jest to mięsień, który niewiele pracuje, gotuje się do miękkiej, maślanej konsystencji. Brak marmurkowatości tłuszczu oznacza, że jego smak wymaga smażenia na średnim ogniu.

Chcesz tego, co najlepsze – wybierz ribeye

Ribeye zawiera mieszankę różnych mięśni i masę tłuszczu. Oznacza to, że otrzymujesz różnorodne doznania kulinarne – od smacznych po delikatne – wszystko w jednym steku. Tłuszcz dodaje dodatkowego smaku i sprawia, że mięso nie staje się gumowate, nawet jeśli jest dobrze przysmażone.

Chcesz innego poziomu – idź do rzeźnika

Wszystkie wymienione steki można kupić w supermarkecie. Kawałki takie jak t-bone, bavette, flatiron i onglet mają dobry smak, pięknie ciekawą konsystencję i są przeznaczone na wyjątkowo specjalne okazje. Czasami można je znaleźć w większych sieciach sklepów spożywczych, ale bardziej prawdopodobne jest, że kupisz je u renomowanego rzeźnika.

Uwaga o polędwicy: swoją wielką popularność zawdzięcza m.in. łatwej dostępności niezależnie od miejsca. Jednakże, o ile nie jest to primo, starzony na sucho okaz (lub ugotowany w renomowanej restauracji serwującej steki), nie jest z natury tak aromatyczny, a tekstura może często być ziarnista i gumowata.

Grubość jest zależna od wysmażenia

Grubość steku może mieć duży wpływ na to, jak szybko się gotuje, a co za tym idzie, jak bardzo jest wysmażony:

  • jeśli lubisz stek z mocniej wysmażonej strony, wybierz grubsze kawałki. Filet grubo krojony, rumsz, polędwica i onglet (upewnij się, że nie zostały spłaszczone) są idealne. Rib-eye nie radzi sobie tak dobrze z krótkim czasem gotowania, ponieważ tłuszcz potrzebuje więcej czasu na renderowanie i chrupkość,
  • jeśli zawsze wybierasz stek na średnim poziomie wysmażenia, idealnym rozwiązaniem będzie regularne krojenie antrykotu lub cieńszy kawałek polędwicy, ponieważ mogą one wytrzymać trochę więcej gotowania, ale nadal pozostaną delikatne,
  • jeśli upierasz się przy dobrze wysmażonym mięsie, najlepiej wybrać cienki „minutowy” stek, który z łatwością całkowicie się usmaży. Rib-eye to także dobry wybór, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ponieważ nie robi się skórzasty, ale nie wybieraj polędwicy ani rumszku, ponieważ zawierają bardzo mało tłuszczu i będziesz musiał je żuć.

Podsumowanie

Wybór optymalnego mięsa to jedno, ale pozostaje jeszcze sprzęt do jego przygotowania w postaci patelni. Innymi słowy, wysokiej jakości produkt sprosta jedynie solidne narzędzie. Dlatego dobrze będzie mieć pod ręką taki oferowany przez sprawdzonego dostawcę.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.