- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W jaki sposób można walczyć z łuszczycą skóry głowy?

Łuszczyca skóry głowy to choroba o charakterze zapalnym i jednocześnie niezakaźnym. Jej początkowe objawy pojawiają się zazwyczaj na wczesnym etapie dorosłości, ewentualnie po 50. roku życia. Przyczyny nie są do końca znane, choć przewiduje się, że decydujący wpływ mają takie czynniki, jak genetyka, różne zaburzenia w układzie odpornościowym, przebyte urazy.

- Reklama -

Specjalistyczne zabiegi okazują się najbardziej skuteczne

Omawiana łuszczyca powstaje wskutek przyspieszonych podziałów komórek naskórka i nieprawidłowości w procesie jego naturalnego złuszczania. Podstawowe objawy zewnętrzne to nieestetyczne zmiany skórne w formie ciemnoczerwonych wykwitów pokrytych szarą łuską (na głowie i szyi), uciążliwy świąd, ból i pękanie powierzchni skóry.

W tym przypadku najszybciej przynoszącą spodziewane efekty metodą leczenia jest karboksyterapia, czyli zabieg opierający się na wprowadzeniu bezpośrednio pod skórę dwutlenku węgla za pomocą cienkiej igły. Trzeba go powtarzać średnio co kwartał.

Ciekawą alternatywę stanowi infuzja z wykorzystaniem wysokocząsteczkowego tlenu o koncentracji 93-96%. Prowadzi ona do efektywnego zwalczenia bakterii odpowiedzialnych za zapalenie mieszków włosowych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o innowacyjnej terapii laserem excimerowym.

Wykaz zalecanych leków

Jeśli brzydkie zmiany skórne utrzymują się przez długi czas, wówczas należy udać się do lekarza w celu uzyskania recepty na konkretne preparaty farmaceutyczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o leki o działaniu antyproliferacyjnym, do których zaliczamy np. cygnolinę, antralinę, takalcytol czy kalcytriol.

- Reklama -

Wartościowe są również przeciwzapalne kortykosteroidy oraz środki biologiczne oddziałujące w sposób selektywny na niektóre reakcje immunologiczne prowadzące do pojawiania się objawów łuszczycy (adalimumab, infliksymab itp.).

W grę wchodzi ponadto leczenie ogólne — za pomocą choćby retinoidów, cyklosporyny i hydroksymocznika. W dalszej części artykułu zostaną przedstawione szczegółowe zasady dotyczące odpowiedniego dbania o skórę na głowie na co dzień.

Działania pielęgnacyjne oraz pożądany styl życia

W walce z niechcianymi objawami łuszczycy nie obejdzie się z pewnością bez regularnego mycia całej głowy delikatnym szamponem pozbawionym sztucznych konserwantów i aromatów, parabenów, SLS, alkoholu czy silikonów.

W składzie powinny się natomiast znaleźć substancje łagodzące i wyciągi roślinne, w tym zwłaszcza ekstrakt z dziegcia brzozowego, nagietka i wierzby białej, pantenol, betaina, olej konopny, kwas mlekowy oraz bisabolol. Do rozczesywania włosów należy używać szczotki z miękkim włosiem albo grzebienia wyposażonego w szeroko rozstawione i lekko zaokrąglone ząbki.

Oto pozostałe istotne wskazania: stosowanie zbilansowanej diety (z przewagą warzyw, chudego mięsa i węglowodanów złożonych), unikanie picia alkoholu, rezygnacja palenia papierosów, dbanie o stan uzębienia, powstrzymywanie się od wychodzenia na silne słońce (nakrycie głowy w lecie to konieczność), branie od czasu do czasu kąpieli solankowych, a także ograniczenie słodyczy i ostrych przypraw do minimum.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.centrumluszczycy.pl/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.