- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W hołdzie powstańcom

Na uroczystości upamiętnienia tej rocznicy obecni byli parlamentarzyści: Agata Borowiec, Genowefa Tokarska, attache do spraw prasy i kultury Ambasady Republiki Węgierskiej Zsombor Zeold, Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca, Arkadiusz Bratkowski, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Henryk Paska, radny Rady Powiatu Biłgorajskiego, a także kombatanci, władze gminne, delegacje szkolne i mieszkańcy gminy.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.45 w Kościele na Wodzie. Po wspólnej modlitwie, wysłuchaniu pięknych patriotycznych pieśni Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu uczestnicy obchodów przeszli pod pomniki powstańców, gdzie głos zabrali zaproszeni goście, nawiązując do wydarzeń z okresu powstania styczniowego.

 Powstańcy marzyli o wolnym kraju. W 1863 r. to marzenie, ale też i honor, duma z bycia Polakiem, nakazała powstać z kolan i podjąć kolejną próbę odzyskania niepodległości. I chociaż powstanie styczniowe zakończyło się fiaskiem, to idee wolnościowe zaszczepione przez powstańców były tym mocniej kultywowane i realizowane w Legionach Józefa Piłsudskiego w latach 1916-1918 r., później służyły odrestaurowaniu Państwa Polskiego w 1918 r.  mówiła poseł Agata Borowiec. Dodała, że zryw powstańczy, który trwał od stycznia 1863 r. do jesieni 1864 r., jest uznawany za największe polskie powstanie narodowe.

- Reklama -

Tego dnia wieńce składali również potomkowie poległych powstańców. Jednym z nich był Jan Czapka z Biłgoraja. Na cmentarzu w Zwierzyńcu, w zbiorowej mogile powstańców poległych w bitwie pod Panasówką 3 września 1863 r. pochowany jest jeden z dzielnych józefowian Józef Czapka, mający 28 lat. Informuje o tym napis na pomniku. 

Powstanie Styczniowe, które trwało od stycznia 1863 do jesieni 1864 roku, jest uznawane za największe polskie powstanie narodowe. Jedna z największych bitew powstania z 1863 roku rozegrała się pod Panasówką w powiecie biłgorajskim. Mimo liczebnej przewagi oddziałów rosyjskich powstańcy Marcina Lelewela-Borelowskiego wygrali potyczkę dzięki, m.in. powstańcom węgierskim, którymi dowodził major Edward Nyary.

Przy ul. Biłgorajskiej w Zwierzyńcu znajdują się dwa pomniki. Jeden poświęcony jest polskim powstańcom, drugi to tak zwany kopijnik, czyli drewniana figura, stawiana na grobach węgierskich bohaterów walczących po polskiej stronie w powstaniu styczniowym.

Jedna z największych bitew powstania z 1863 roku rozegrała się pod Panasówką w powiecie biłgorajskim. Mimo kilkukrotnej przewagi liczebnej oddziałów rosyjskich powstańcy Marcina Lelewela-Borelowskiego wygrali potyczkę m.in. dzięki powstańcom węgierskim, którymi dowodził major Edward Nyary.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.