- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W Hedwiżynie zabrzmiały kolędy

Nowy rok w gminie Biłgoraj tradycyjnie już od 16 lat rozpoczyna się spotkaniem kolędowym w Hedwiżynie, które w tym roku odbyło się w minioną niedzielę 12 stycznia. Był to już XVI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek.

- Reklama -

 

„Piękna jest radość w święta,

Ciepłe są myśli o bliskich,

Niech pokój, miłość i szczęście

Otoczy dzisiaj nas wszystkich” 

Tak kolędowali zarówno dorośli mieszkańcy gminy Biłgoraj, jak też dzieci i młodzież szkolna. Amatorski ruch artystyczny spotyka się każdego roku w gościnnej remizie OSP w Hedwiżynie na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

W tym roku wydarzenie zgromadziło 14 gminnych zespołów śpiewaczych i 5 młodzieżowych zespołów wokalno-instrumentalnych, gości i mieszkańców Hedwiżyna. Na kolędowanie do Hedwiżyna przyjechali księża proboszczowie gminnych parafii, ks. Marek Kuśmierczyk z Gromady, ks. Krzysztof Jankowski z Soli i ks. Józef Bednarski z Dąbrowicy. Swoją obecnością uczestników przeglądu zaszczycił Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego i Anna Augustyniak z Urzędu Miasta Lublin, Beata Strzałka, poseł na Sejm RP, Jan Majewski, przewodniczący Rady Gminy Biłgoraj, radni gminy i miasta Biłgoraj, sołtysi, dyrektorzy szkół i kierownicy jednostek organizacyjnych UG Biłgoraj. Wszystkich zgromadzonych powitał Wojciech Dziduch, zastępca wójta gminy Biłgoraj, natomiast Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj, zespołom, mieszkańcom gminy i przybyłym gościom złożył życzenia noworoczne. Europoseł Krzysztof Hetman przywiózł dla wszystkich słodycze, a pamiątkowy grawerton za wyróżniającą się postawę społeczną, za zaangażowanie, aktywizowanie i integrowanie społeczności lokalnej Justynie Jargieło wręczył sołtys Hedwiżyna.

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie przepiękną kolędą Cicha noc rozpoczął radny gminny Marek Małysa, a dwie skoczne pastorałki przy własnym akompaniamencie akordeonowym zaśpiewał ks. Krzysztof z Soli. Przedstawienie jasełkowe przygotowała młodzież z SP w Hedwiżynie pod kierunkiem proboszcza ks. Zbigniewa Sawickiego.

Prezentacje konkursowe przeglądu odbywały się w dwóch kategoriach: młodzież szkolna i dorośli wykonawcy, a oceniane były przez 14 dorosłych przedstawicieli zespołów biorących udział w przeglądzie.

W kategorii młodzi wykonawcy zwyciężyli:

- Reklama -

I nagroda – Zespół „Kolędniczki z Dereźni i Podlesia”, Szkoła Podstawowa w Dereźni Solskiej

II nagroda – Zespół „Rudzianeczki”, Szkoła Podstawowa w Woli Dereźniańskiej

III nagroda – Zespół ze Szkoły Podstawowej w Hedwiżynie

Wyróżnienie: Duet ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie i Zespół wokalno-instrumentalny ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy

W kategorii zespoły śpiewacze nagrodzeni zostali:

I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej

II nagroda – Chór z Korytkowa Dużego

III nagroda – Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej

Gościnnie z koncertem kolęd zaprezentowała się Niżańska Kapela Ludowa, działająca przy Niżańskim Centrum Kultury w Nisku, a do tańca zagrał zespół Egzotic.

– Dziękujemy wszystkim zespołom za udział w przeglądzie kolęd, a laureatom najserdeczniej gratulujemy. Dziękujemy za gościnność mieszkańcom Hedwiżyna, druhom strażakom na czele z naczelnikiem panem Krzysztofem Sitarzem, zespołowi „Stok” z Hedwiżyna z kierownikiem Zofią Sławińską-Wasąg i dyrektor Małgorzacie Wasilewskiej, ks. Zbigniewowi Sawickiemu, nauczycielom i uczniom SP w Hedwiżynie za oprawę plastyczną i artystyczną wydarzenia – mówi Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

– Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Justyny Jargieło sołtys Hedwiżyna i Koła Gospodyń Wiejskich w Hedwiżynie za zaangażowanie i podjęcie trudu organizacji przeglądu, przygotowanie poczęstunku i okazaną wszystkim gościnność – dodaje dyrektor GOK.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.