- Reklama -

- Reklama -

W Gromadzie dziękowali za plony (film)

W niedzielę 1 września na boisku szkolnym w Gromadzie odbyły się dożynki gminno-parafialne. W dożynkowym korowodzie 14 delegacji z poszczególnych sołectw gminy Biłgoraj miało okazję zaprezentować przygotowane wcześniej wieńce.

Organizatorem święta dożynkowego był wójt gminy Biłgoraj oraz Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju. Po prezentacji wieńców, przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych miejscowości, odbyła się uroczysta Msza święta w intencji rolników z gminy Biłgoraj. Eucharystii przewodniczył dziekan ks. kan. Jerzy Kołtun. Zaproszonych gości oraz mieszkańców, przybyłych na uroczystości dożynkowe, przywitał wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Starostami tegorocznych dożynek gminno-parafialnych byli Magdalena i Radosław Stręczywilkowie. Obecni byli przedstawiciele samorządu gminnego, zespoły reprezentujące poszczególne sołectwa, lokalni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gminy i okolicznych miejscowości. – Dożynki to uroczyste zwieńczenie całorocznej pracy rolników. Jest to stara i wymowna tradycja, która przetrwała wiele wieków. Polski rolnik swój plon zawdzięcza nie tylko własnej ciężkiej pracy, ale też błogosławieństwu Bożemu, które tej pracy towarzyszyło – mówi Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj.

Film z korowodu dożynkowego poniżej: 

Gościnnie z koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta z Potoka Górnego, nie zabrakło też występów lokalnych zespołów śpiewaczych z terenu gminy, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gromady na swoim stoisku przygotowały regionalne potrawy, które każdy mógł spróbować. Swoje stoiska promocyjne przygotowała również Lokalna Grupa Działania oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a stoisko z rękodziełem przygotowali podopieczni Dziennego Domu „Senior +” w Bukowej.

- Reklama -

Na scenie zaprezentowało się 13 zespołów śpiewaczych z terenu gminy, po czym wystąpiła Kapela Góralska Marcina Pokusy. Były też atrakcje dla najmłodszych, a animacje dla nich poprowadziła grupa Familijka.

Podczas dożynek odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec. Komisja uznała, że pierwsze miejsce zdobył wieniec przygotowany przez mieszkańców Gromady, drugie miejsce przyznano mieszkańcom Soli, a trzecie przypadło dla wieńca zrobionego przez społeczność Nadrzecza. Wyróżnienie w konkursie otrzymały Bukowa, Dąbrowica oraz Korytków Duży.

Wieczorem organizatorzy zaplanowali wspólną zabawę pod chmurką, którą poprowadził didżej, oraz koncert zespołu 4HEVEN.

 

- Reklama -

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.