kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

W gminie wrze. Mieszkańców podzieliła wieża widokowa (foto)

W Panasówce (gm. Tereszpol) ma stanąć wysoka wieża widokowa, z której będzie widać ... zamek we Lwowie. Chce ją wybudować Roztoczański Park Narodowy. Inwestycja podzieliła mieszkańców: jedni wieżę chcą, inni nie. Przeciwnicy napisali petycję, zebrali ponad 100 podpisów, a sprawą zajął się minister, który kazał leśnikom przyjechać do Panasówki i zbadać nastroje społeczne. Byliśmy na spotkaniu. Co dalej z wieżą?

- Reklama -

W restauracji w Panasówce odbyło się  spotkanie konsultacyjne dotyczące budowy wieży widokowej w  Panasówce, w którym  udział wzięło około 70 mieszkańców Gminy Tereszpol. Przyjechał  też dyrektor   Roztoczańskiego Parku Narodowego Andrzej Wojtyło, jego zastępca Tadeusz Grabowski,  wójt Jacek Pawluk, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Sitarz i kilku radnych.

 

urząd MArszałkowski projekt

Wieża widokowa to część dużego przedsięwzięcia

 

 

Dyrektor RPN Andrzej  Wojtyło przybliżył założenia całego projektu, który powstał w 2022,  i według którego budowa wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce jest jednym z elementów podjętych przez RPN działań na szeroką skalę:

 

-Powstała koncepcja rozbudowy ośrodka edukacyjno-muzealnego w Zwierzyńcu, jego termomodernizacji. Projekt zakłada również budowę ścieżki w koronach drzew, budowę mini ogrodu botanicznego i ścieżki sensorycznej w Zwierzyńcu oraz budowę  wieży widokowej w Panasówce. Łączny koszt tych projektów zamyka się w kwocie 50 mln zł  – wylicza dyrektor Wojtyło

 

 

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

„Będzie z niej widać zamek we Lwowie”

 

O samej wieży opowiadał Tadeusza Grabowski, zastępca dyrektora RPN, który podkreślał, że wieża może stać się trampoliną promocyjną regionu:

 

-Wieża będzie miała około 40 metrów wysokości, co pozwoli na zobaczenie wysokiego zamku we Lwowie, Tarnicy i Łomnice przy dobrych warunkach atmosferycznych nieuzbrojonym  okiem –wyjaśnia Grabowski

 

 

Na każdym „pięktrze wieży” mają zostać  umieszczone elementy edukacyjne dotyczące Wzgórza Polak i Roztocza. Obiekt ma  też być wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

 

 

Dyrektor Wojtyło  tłumaczył, że projekt jest na etapie zaakceptowania fiszki projektowej:

 

-Aby podpisać umowę na realizację tych działań potrzebny jest wniosek zawierający pełną dokumentację, w tym pozwolenie na budowę – wyjaśnia

 

 

Minister wysłał leśników do Panasówki 

 

 

 

Procedura administracyjna została więc wszczęta, ale nie spodobało się to mieszkańcom Panasówki. Zebrali ponad 100 podpisów sprzeciwu budowy wieży, które trafiły do dyrektora RPN. Ten przekazał papiery do  Ministra Klimatu i Środowiska , który nakazał zorganizowanie spotkania w Panasówce i wybadanie społecznych nastrojów.

 

 

Mieszkańcy Panasówki na nie: „ktoś pomyślał o chronionych gatunkach?”

 

Po prezentacji głównych założeń budowy wieży  wywiązała się długa i burzliwa dyskusja. Przeciwnicy inwestycji przyszli dobrze przygotowani, mieli nawet prezentację multimedialną. Wyjaśniali, że głównym powodem ich sprzeciwu jest troska o środowisko i zagrożone gatunki zwierząt:

 

 

 

-Czy są brane pod uwagę te zagrożone gatunki, bo jest tego wiele tutaj. Jeżeli zrobimy taką inwestycję,  to napływ ludzi, samochodów, które tutaj przyjadą wyprze te zwierzęta stąd mówił jeden z mieszkańców

 

 

– Mamy zespół ekspertów, który bada wpływ inwestycji na przyrodę (…) Nie przewidujemy wyparcia jakichkolwiek  gatunków – odpowiedział dyrektor Wojtyło

 

 

(…)

O co jeszcze pytali mieszkańcy, jakie argumenty przytaczali zwolennicy i przeciwnicy inwestycji? Co na to wszystko wójt? I co dalej z wieżą widokową w Panasówce? Więcej o sprawie przeczytanie w najbliższy wtorek w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej

 

   

 

- Reklama -

22 Komentarze
 1. indianin mówi

  Kiedys urzędnicy przepłynęli morze i dopłynęli do Ameryki i zaczęli uszczęśliwiać tubylców a to koralikami, a to wodą ognistą a to wieżą widokową …… i tak ich uszczęśliwiali latami, że aż pewnego dnia tubylicy zostali zamknięci w rezerwacie….
  Urzędnik to pasożyt, który żyje z naszych podatków, który nic nie potrafi zrobić bo gdyby potrafił to nie był by urzędnikiem. To co robią urzędnicy jest zwykle 10-krotnie droższe niż gdyby robil to prywatny inwestor. Wydając własne pieniądze każdy zastanowi się wiele razy czy wydawanie tych pieniędzy ma sens, wydając cudze pieniądze nie ma takiego hamulca w dodatku nikt nie zastanawia się czy ta inwestycja jest komukolwiek do czegokolwiek potrzebna.

  O ile nie jest tak, że ta wieża ma być jakimś zalążkiem przyszłych biznesów, które ktoś kiedyś będzie chciał w okolicach wieży uruchomic to jest to przedsięwzięcie mające na celu „daniu zarobić” tzw. znajomym królika, czyli jakaś firma oczywiście wyłoniona w drodze przetargu dostarczy materiał, inna firma wyłoniona w formie przetargu zbuduje wieżę itd itd…. i powstanie tzw. MiŚ jak z filmów Barei – drogi, nikomu do niczego nie potrzebny, a potem tego misia się spali spisze protokół zniszczenia i też się zarobi i to wszystko dzięki wieży której tak naprawdę nikt nie chciał i która tak naprawdę nikomu do niczego nie jest potrzebna.

  Czy ktoś prosil o zbudowanie wiezy ?
  Skąd wziął się pomysł budowy wiezy ?

  Przyszedł urzędnik z intencją uszczęśliwienia mieszkańców gminy tereszpol, oraz turystów przyjezdnych taką wieżą ?

 2. jac mówi

  Nie wiadomo o co chodzi, ale jak ktoś chce nas na siłę uszczęśliwić to coś śmierdzi… zróbcie w Lipowcu tam mieszkancy proszą o taka wieżę i gory sa wyższe… a może są już plany na biznesy w pobliżu ?

 3. Ryś mówi

  Dyrektor teraz twierdzi, że nic się nie stanie przyrodzie a w 2021r wydał negatywną decyzję na budowę gospodarstwa oddalona o 350 m od parku wskazując na to iż budynki będą oddziaływać negatywnie na ptaki, Rysia i Wilka. Sam się pod tymi decyzjami podpisał. Teraz przy granicy parku budowle nie mają na to już negatywnego działania

 4. Mieszkaniec mówi

  Nieładnie dzielić społeczeństwo Panie Wójcie… oj, nieładnie..

 5. Mediator mówi

  Wieża na Wzgórzu Polak jest niepotrzebna. Widoki są piękne i przede wszystkim naturalne, można z tego korzystać będąc w zgodzie z naturą, rolnikami i mieszkańcami. Właściciele agroturystyk z Lipowca chcą wieży na swoim terenie. Inwestycje można przenieść do innej miejscowości Gminy Tereszpol bez zbędnych sporów ale władze nie są skore do porozumienia.

 6. Ferdynad mówi

  Kadra Parku walczy o swoje racje ochraniając park otuliną , w której są cholerne zaostrzenia ,maleja tereny budowlane, skupiamy się w zawartej zabudowie, a gdzie spokój wiejski, śpiew godowy ptaszka man na mysli lokalizację obiektu do 35 – 50 m 2 w rozproszonej zabudowie , w ktorej mógłbym zamieszkać i wysłuchać tych spiewów, a nie spiewów zwariowanch ludzi w okresie wiosenno-letnim na obszarach związanych z tzw turystyką, Park myśli o biznesie, Wójt nie mysli o rolnictwie, a wy Tereszpolscy rolnicy ,właściele gospodarstw
  co Wam pozostanie smród, brud i obustwo

 7. Świadomy mówi

  Przez 50 lat istnienia Roztoczanskiego Parku Narodowego dbano o przyrodę. Wydawano negatywne decyzje na wybudowanie domów jednorodzinnych lub innych inwestycji w tej okolicy, gdyż stanowiły one zagrożenie dla fauny i flory. Teraz RPN jest inwestorem i przyroda nie ma znaczenia. Biznes. Interesy. Polityka. Władza. W tym wszystkim władze RPN zapomniały o tym, czym naprawdę powinny się zajmować.

 8. Andrzej mówi

  Totalna głupota budować taką wieżę.

 9. Anonim mówi

  Nie bedzie wieży,bedzie tunel.

 10. Ika mówi

  Na początku pomyślałam, fajnie, będzie wieża! Później zobaczyłam jej widok na plakacie i myślę, że jest brzydka. Nie chciałabym takiej mieć w okolicy.

 11. pytajnik mówi

  tak pytam, po co komu oglądać zamek we Lwowie 🙂 ?

 12. Mieszkaniec mówi

  Chcecie być dalej zaściankiem, to nie zgadzajcie się na nic w zasadzie skoro tak bardzo lubicie przyrodę to po co wam nowe drogi, przecież nie powinno wjeżdżać się do Panasówki i Tereszpola. Wybudujmy obwodnicę, która będzie omijać Panasówkę i Tereszpol, a tak przy okazji trzeba będzie przenieść jeszcze stacje benzynową bo przecież grozi wybuchem i może zniszczyć środowisko.

  Ehh, żałuję bardzo że pochodzę z tego regionu jak czytam wypowiedzi mieszkańców i nie dziwię się z drugiej strony że jesteśmy tzw. Polską B

  1. Xyz mówi

   Zamiast obrażać ludzi polecam zapoznać się z definicją zrównoważonego rozwoju.

  2. Anonim mówi

   poje cię facet

 13. Robią co chcą mówi

  Jeszcze zabiorą nam synów na wojnę w ukranie. Bo my musimy bronić naszych ciemiężycieli .

 14. Drzewosław mówi

  Precz z wieżą widokowo. Po takiej wieży zrobi się ludziom AIDS i inne choroby. Przyjdą po widoki i naniosą chorób wenerycznych do wsi i będą rzucać kondonami

  1. Pan mówi

   Co za ciemniak AIDS i wierza totalny ciemnogród w tym Tereszpolu !!!!

 15. Anonim mówi

  jak chcecie mieć wszystko zdeptane to róbcie wieże
  szkoda zwierząt
  i to robią ludzie z parku ? panie wojtyło po pierwsze przyroda nie biznes na przyrodzie!

 16. Tereszpolanin mówi

  Ludziom park nie wyraził zgody na Fotovoltaika Nieopodal Polaka a tu chce stawiać jakąś wieżę. Ty Panów to doszczętnie pojebalo chyba mają pilnować i chronić przyrody. łącznie z wójtem. Mieszkańcy nie dajcie się zastraszyć i ogłupić !!!!!

 17. gdzie zmiany mówi

  to Wojtyło z PiS dalej jest dyrektorem parku ?

 18. Jo mówi

  ach ten Tereszpol… i Panasowka…

 19. Ludzie mówi

  Czy wy nie wiecie że nie macie nic dogadania. Pis stworzył takie ustawy że można wam postawić cos takiego na środku podwórka. W tym chodzi tylko o kasę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.