- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

W gminie Tereszpol będzie biogazownia?

Kilka dni temu gminę Tereszpol obiegła wiadomość, że w Lipowcu powstanie biogazownia. Mieszkańcy zostali poinformowani o wszczęciu postępowania administracyjnego i zastanawiają się, jak ma wyglądać inwestycja, o której tak niewiele wiedzą. Do sprawy odniósł się wójt gminy Tereszpol.

- Reklama -

Niewielki Lipowiec w gminie Tereszpol kilka dni temu obiegła informacja, że we wsi powstanie biogazownia. Dla inwestycji  zostało już wszczęte postępowanie administracyjne polegającej na budowie biogazowni rolniczej o mocy do 500 kW w miejscowości Lipowiec.

 

W Lipowcu i okolicznych miejscowościach zawrzało. Ciekawość miesza się z niepewnością i przede wszystkim niewiedzą, co oznacza to dla mieszkańców.

 

Grzegorz Wróbel

Poprosiliśmy więc Jacka Pawluka, wójta gminy Tereszpol o więcej szczegółów dotyczących inwestycji oraz o informacje kto i kiedy wybuduje biogazownię w Lipowcu:

 

-Inwestorem biogazowni o mocy poniżej 0,5 MW jest Gospodarstwo rolne funkcjonujące na terenie miejscowości Lipowiec. Jako wsad planowana jest gnojowica pochodząca z gospodarstwa oraz kiszonka z kukurydzy. Na chwilę obecną inwestor nie określił szczegółów związanych z datą prowadzenia inwestycji. Zgodnie z przepisami ustawowymi trwa tok formalno-prawny polegający na uzgodnieniach z odpowiednimi instytucjami wyjaśnia wójt Gminy Tereszpol. 

 

Jacek Pawluk zauważa, że ustawodawca, przy budowie tak małej biogazowni nie przewiduje konsultacji z mieszkańcami,  jednak  gmina, na dalszym etapie,  nie wyklucza takich rozmów.

 

 

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Foto: zdjęcie poglądowe/ www.dynamicbiogas.com

- Reklama -

19 Komentarze
 1. ferdynand mówi

  kijowej baletnicy to rąbek w tańcu przeszkadza dotyczy tego , któremu coś nie pasuje od pewnego okresu czyli najmądrzejszemu działaczowi ,któremu należy zrobić wszystko aby była decyzja była pozytywn Nadmieniam że wozi się piasek z Tereszpola do remizy Lipowiec bo w Lipowcu brak piasku ( niszczenie krajobrazu , jak to się stało , że ten człowiek otrzymał kilka decyzji o warunkach zabudowy , czy to nie parodia gdzie ci mieszkańcy realnie myślący (abstrahując już od biogazowni – bo może i nie do końca racja PO JEDNEJ CZY DRUGIEJ STRONIE ) piaskownia która jest w zasobach wsi Lipowiec winna służyć każdemu mieszkańcowi jak i również być piaskownią dla inwestycji lokalnych szczególnie dróg dojazdowych do gruntów rolnych czy nie można z tym człowiekiem zrobić porządek w sensie odwołania z sołtysa bo działa nie racjonalnie pod katem finansowym dla Rady sołeckiej i nie tylko, w niektórych przypadkach naraża na dodatkowe koszty budżet gminy również , również pracownicy gminy są nękani przez tą osobę, która ich nachodzi po dwa trzy razy dziennie bez żadnego powodu , dlatego też złoże na najbliższej sesji jako radny Gminy Tereszpol wniosek o odwołanie przewodniczącego komisji rewizyjnej .

  1. Lipowiec mówi

   Ferdynand chciałbyś mieć na swojej wsi biogazownie ? A co do pracowników gminy nękanych przez sołtysa tj na to paragraf . 😂😂

  2. Ja mówi

   Ferdynand, nie podniecaj się tak. Złożyć to ty możesz wizytę u psychiatry

   1. Anonim mówi

    wiedze, że jak uderzy się w stół to nożyce się odedzwą , psychitara ci się należy

 2. Anonim mówi

  ale jaja obciąć czer. jaja

 3. Były mieszkaniec mówi

  Zastanawiam się kto to jest ten kiesz z Igloopolu nic nie zrobił dla Lipowca przyjechał nie wiadomo skąd a teraz chce zniszczyć całą wieś i jej mieszkańców.

 4. Lipowiec mówi

  Czy wójt postradał rozum jak można w tak malowniczej wiosce jak Lipowiec budować biogazownie.

  1. reks mówi

   tylko wpisać na listę junesko

 5. AsToChybaGłupek mówi

  As Ty zanim rad zaczniesz udzielać to się czytać naucz. Oszczerstwa to są karalne ale w komentarzach poniżej nie widzę nawet jednego. Jest za to sporo przypuszczeń i podejrzeń o możliwym załatwieniu czegoś pod stołem. Ale Ty przecież czytać nie umiesz więc o czym my rozmawiamy

 6. As mówi

  Redakcji proponuję zabezpieczenie niektórych adresów IP udzielających się w komentarzach. Oszczerstwa pod adresem osób publicznych są karalne.

 7. KisielAntek mówi

  Sprawa polityczna. Czubek Kowalski biega i drze jape że biogazownie ułatwi budować rolnikom. Sam w Warszawie siedzi i smrodu wąchał nie będzie. Wójt z pisu więc najprawdopodobniej pod stołem załatwił co trzeba (inwestor jest zastępcą przewodniczącego Rady Gminy) czyli sami swoi. Biogazownia powstanie bo kto ma się sprzeciwić? Dyrektor RPN powiązany z pisem?
  Chcieliście pisiorów to macie. Oni robią co chcą a wy wąchacie syf jaki będzie czuć podczas załadunku i rozładunku biogazowni

 8. Nie anonim mówi

  Jeżeli Wojt z Tereszpola miałby pojęcie o biogazowni to zaczął by od rozmowy z mieszkancami. to śmierć dla takiej turystycznej miejscowości jak lipowiec

 9. Mieszkaniec mówi

  My jako mieszkańcy nie chcemy biogazowni. Czy Pan wójt chce przegrać wybory?

 10. Maciej mówi

  przede wszystkim mieszkancy nie zostali poinformowani, tylko dowiedzieli się sami – gdyby nie to wszystko byłoby załatwione po cichu. Dwa – brak informacji że teren inwestycji to otulina Parku Narodowego oraz Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego

  1. Anonim mówi

   A co ma do tego biogazownia ? To nie ferma wiatraków którą też budują po cichu, a tę powoduję udokumentowane szkody dla środowiska np. śmierć dużych ptaków: bocianów, sokołów czy żurawi itp, które wykorzystują turbiny, jak miejsca występowania prądów wstępujących.
   Tylko w Polsce ludziom nie przeszkadza smog które zabija 40 tys polaków co rok czy bliskie mieszkanie koło śmietniska itp., a tylko zamknięty obiekt jak biogazowania. Zapewnię to wina koloru oraz kształtu samej biogazowni oraz „bulu” – – – -” bo ktoś będzie zarabiał kasę a nie oni.

   1. Maciej mówi

    Biogazownia nie jest obiektem zamkniętym, przestań bajki opowiadać. Zaraz mi powiesz że transport, przeładunek, przepompowywanie wsadu a potem odpadów w postaci pofermentu odbywają się w sposób hermetyczny a tiry latają nad wsią na wysokości przelotowej starlinków

  2. Maciej mówi

   A taki, że poferment wywożony na pola będzie zatruwał całą okolicę, zasychał a potem znów rozmakał, spływał do rowów melioracyjnych i wód gruntowych. Tak pokazuje praktyka. Pojedź do biogazowni w Uhninie w okolice Parczewa, popatrz co tam się w lasach dzieje i jak w okolicy śmierdzi, a tamtejsza biogazownia jest dalej od zabudowań niż ta planowana w Lipowcu i jest w lesie a nie na otwartm terenie.
   I tak – smog ludziom też przeszkadza, ale co smog ma do biogazowni?

 11. HTarn mówi

  3 zbiorniki 25m średnicy to nie jest mała biogazownia. Zgłoszona moc 0,5MW nie oznacza że przerób wsadu nie będzie większy. Wielkość zbiorników na to wskazuje że będzie

  1. oleksy mówi

   ale jaja obciąc jaja ale komu czer

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.