- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

W „Budowlance” rozmawiali o transplantacjach

13 listopada nauczyciele i uczniowie klasy 1c LO, 1d LO, 2a LO i 2b Technikum ZSBiO wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym na temat transplantacji narządów: "Nie zabieraj narządów do Nieba, w Niebie wiedzą, że są potrzebne na Ziemi".

- Reklama -

Informacje na temat możliwości oddawania narządów przekazała p. Anna Gradziuk, koordynator ds. transplantacji ze Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. Podczas wykładu uczniowie poznali historię transplantacji narządów i tkanek, przepisy regulujące przeszczepiania w Polsce. Dowiedzieli się, na czym polega i jak przebiega przeszczep tkanek i narządów, co można wspólnie zrobić, aby zwiększyć liczbę transplantacji w Polsce.

Przeszczep, inaczej transplantacja, to metoda ratowania życia osobie chorej. Metoda ta polega na pobraniu komórek, tkanek (skóry, rogówki, kości) narządów w całości lub części (np. serca, nerki, wątroby, płuca, trzustki) i przeszczepieniu ich do organizmu osoby chorej. Transplantacja tkanek i narządów to jedna z najbardziej niezwykłych dziedzin medycyny. W Polsce leczenie tą metodą przeprowadza się od ponad 50 lat.

- Reklama -

Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005 r. pobrania komórek, tkanek i narządów po śmierci można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. Sprzeciw można zgłosić osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów prowadzonym przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” na formularzu pobranym ze strony internetowej www.poltransplant.org.pl. Oświadczenie woli to dokument informujący o zezwoleniu na pobranie organów w razie śmierci dla celów ratowania życia innych ludzi. Ma jedynie charakter informacyjny i nie trzeba go nigdzie rejestrować. Osoba wyrażająca zgodę na oddanie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia dla ratowania życia i przywracania zdrowia ludziom chorym może nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie woli.

O swojej woli lub sprzeciwie oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepienia trzeba jednak poinformować swoich bliskich.

Spotkanie miało na celu uzmysłowienie uczniom a także nauczycielom wagi świadomego oddawania narządów. Organizatorzy spotkania mają nadzieję, że w przyszłości, kiedy ci młodzi ludzie dorosną, staną się świadomymi posiadaczami oświadczeń woli i sami będą krzewili wiedzę na temat transplantacji.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.