- Reklama -

W Biłgoraju już wiosna

Podczas tej „zimy” w naszym powiecie nie mieliśmy możliwości zabawy na śniegu oraz ulepienia bałwana, ponieważ prawie wcale nie spadł śnieg. Z uwagi na takie warunki już pod koniec lutego można zaobserwować pierwsze oznaki wiosny.

Kalendarzowa wiosna w 2020 roku zaczyna się za niecały miesiąc tj. w sobotę 21 marca. Jednak z obserwacji wynika, że za naszymi oknami rozpoczęła się dużo wcześniej. Od kilku lat zima przestaje być taką, jaką znamy. Większość ludzi kojarzy ten okres kalendarzowy z niskimi temperaturami oraz białym puchem wokół naszych domów, oraz mieszkań. W tym roku za oknami mieszkańców powiatu biłgorajskiego nie spadło na tyle śniegu, aby mógł się on utrzymać na dłużej niż kilka godzin, a temperatura wynosiła nawet do ponad dziesięciu stopni Celsjusza.

 

Czy to już wiosna?

- Reklama -

Od 17 lutego, w tzw. „Małpim Gaju”, (Park Nowakowskiego) na Osiedlu Różnówka w Biłgoraju, można zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. Z uwagi na dosyć wysoką temperaturę oraz znikome opady śniegu zakwitły przebiśniegi – kwiaty symbolizujące nadejście przedwiośnia. Zazwyczaj kwitną one od lutego do kwietnia. W park u zbiegu ulicy Włosiankarskiej i Alei Jana Pawła II zakwitły również drzewa. Na leszczynie utworzyły się charakterystyczne kotki. To drzewo tak samo, jak i przebiśniegi rozpoczynają kwitnąć w lutym, a kończą w kwietniu.

– To nie jest ta zima, którą pamiętam z dzieciństwa, kiedy było pełno śniegu i razem z przyjaciółmi bawiliśmy się, na przykład lepiąc bałwana. Mam nadzieję, że jeszcze spadnie śnieg – mówi Ewa, mieszkająca w sąsiedztwie parku Nowakowskiego w Biłgoraju.

M.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.