- Reklama -

- Reklama -

W Biłgoraju i Józefowie czekają darmowe drzewka. Do wzięcia są tysiące (foto)

W Nadleśnictwie Biłgoraj i Józefów trwa akcja "Sadzimy". Do wzięcia czekają tysiące drzewek. Rozmawialiśmy z leśnikami, którzy czekają, rozdają i podpowiadają jak, gdzie i kiedy najlepiej posadzić drzewko. Mamy dla was kilka wskazówek.

- Reklama -

Trwa drugi dzień ogólnopolskiej akcji sadzenia lasów, w ramach której Nadleśnictwa w Biłgoraju i w Józefowie rozdają mieszkańcom za darmo sadzonki drzew:

 

 

 

-Mamy dziś drugi dzień akcji „Sadzimy”. Jest to akcja, którą pięć lat temu zapoczątkował  prezydent Andrzej Duda.  Ta akcja ma pokazać społeczeństwu, jak ważny jest las i sadzenie drzewostanu – nowych drzew. W założeniu ma też zbliżyć społeczeństwo do przyrody.  Podczas gdy prezydent sadzi las w terenie, my rozdajemy drzewka, aby każdy mógł sobie wziąć, posadzić na działeczce, czy gdzieś przy ogrodzeniu, czy na podwórku – mówi Mariusz Szabat, Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

 

 

 

 

Leśnicy pod siedzibą Nadleśnictwa Biłgoraj rozdają cztery gatunki drzew: dęba, jodłę, świerka i sosnę. Dla mieszkańców przygotowali dwa tysiące sadzonek.

 

 

 

-Jeżeli skończą się sadzonki, podjedziemy i przywieziemy ze szkółki następną partię, więc na pewno dla nikogo nie zabraknie – zapewnia Nadleśniczy.

 

 

 

 

Leśnicy mówią nam, że wczoraj było już sporo osób, ale z ich doświadczenia wynika, że drugiego dnia zazwyczaj pojawia się jeszcze więcej osób.  Leśnicy czekają i zapewniają, że nie ma żadnych limitów, a sadzonki są kompletnie darmowe.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kiedy najlepiej posadzić drzewka?

 

 

-Las sadzimy wiosną i jesienią. Mówimy tu o drzewkach, które mają odkryty system korzeniowy. My mamy otwartą szkółkę, nie prowadzimy systemu doniczkowego, w bryłce. Więc to drzewko od nas wzięte trzeba albo zaraz posadzić, albo je sobie zadołować – czyli przykrywamy ziemią, dajemy minimalną ilość wilgoci i tak możemy je przechować dzień, nawet dwa – wyjaśnia Mariusz Szabat

 

 

Nadleśniczy tłumaczy, że do sadzenia drzewostanu  optymalna jest wiosna, jednak jesień jest też dobra na sadzenie drzew z odkrytym korzeniem.  W systemie zakrytym, czyli drzewka z doniczki, z zakrytym w bryłce korzeniem, można sadzić również w lecie, bo one się lepiej przyjmują.

 

 

 

Nadleśniczy Szabat dał nam  kilka podstawowych  wskazówek gdzie i jak posadzić drzewka  (ponadto do drzewek rozdawanych przez leśników dołączona jest instrukcja)

 

  • Jodła nie lubi światła –  sadzimy w jak największym cieniu

 

  • Sosna i świerk potrzebują nieco więcej światła (sosna więcej niż sosna)

 

 

  • Dąb  ma nieco  większe wymagania: potrzebuje on ocienienia z boku, a wierzchołek ma mieć dostęp do światła, w myśl dobrze znanego leśnikom starego powiedzenia: „dąb lubi rosnąć w kożuchu ale bez czapki”

 

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.