Moto Tech

- Reklama -

W Biłgoraju powstanie elektrociepłowania

Na zaproszenie poseł na Sejm RP Agaty Borowiec 26 sierpnia 2016 r.do Biłgoraja przyjedzie wiceminister Ministerstwa Energii Andrzej Piotrowski. Spotkanie pn. „Omówienie idei powstania klastra energetycznego w powiecie biłgorajskim” odbędzie się o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Biłgoraj. Przewidywane jest także uczestnictwo przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz lokalnych samorządów. Na spotkaniu mają być domówione szczegóły powstania inwestycji. Spotkanie to jest wynikiem, kontynuacją kilkumiesięcznych już rozmów w sprawie powstania elektrociepłowni na terenie powiatu biłgorajskiego. Elektrociepłownia ta umożliwiłaby powstanie około 60 nowych miejsc pracy, a także odbiór produktów rolnych od lokalnych rolników mówi poseł Agata Borowiec. Dodaje, że na spotkanie zapraszani są także samorządowcy oraz osoby zainteresowane ideą klastra czy energii odnawialnej.

Przypomnijmy. Poseł Agata Borowiec nie tak dawno była gospodarzem konferencji dotyczących objęcia powiatu biłgorajskiego pilotażowym programem współpracy leśno-samorządowej, na których ogłoszono dofinansowanie 17 mln 200 tys. zł na drogi gminne, leśne i powiatowe dla naszego powiatu. Jest to więc kolejna interesująca idea poseł Borowiec w tak krótkim czasie.

- Reklama -

Jak zaznaczył burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, spotkania  z władzami Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to kolejna, bardzo cenna inicjatywa poseł Agaty Borowiec. – Efektem wcześniejszych starań pani poseł będą wyremontowane lub przebudowane drogi w powiecie biłgorajskim, mające istotne znaczenie dla prowadzenia właściwej gospodarki leśnej. W Biłgoraju zostanie przebudowana ul. Motorowa wyjaśnia. 1 czerwca burmistrz Rosłan wraz z poseł Agatą Borowiec, przedstawicielami firmy Tergo Power oraz Eurocompass uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Konradem Tomaszewskim, zastępcą dyrektora generalnego Andrzejem Borowskim oraz prezesem NFOŚiGW Kazimierzem Kujdą. – Jak wiadomo, firma Tergo Power zamierza wybudować w Biłgoraju elektrociepłownię zasilaną biomasą. Ciepło powstające przy produkcji energii elektrycznej mogłoby trafiać do sieci ciepłowniczej miasta oraz służyć do suszenia drewna, z którego miałoby powstawać ekologiczne paliwo – ecopellet zaznacza Janusz Rosłan. Podkreśla, że dyrektor Konrad Tomaszewski poinformował, że są możliwości przekazywania drewna niepełnowartościowego, np. wiatrołomów, do produkcji pelletu.

Kolejne spotkanie odbyło się 29 czerwca w siedzibie NFOŚiGW.Firma Eurocompass przedstawiła ideę powstania klastra drzewnego, którą bardzo wysoko ocenił prezes Kazimierz Kujda. Jednakże obecnie wdrażane programy NFOŚiGW nie dają możliwości dofinansowania takiego przedsięwzięcia, choć nie można tego wykluczyć w przyszłości, po opracowaniu nowych programów funduszu. Kolejne spotkanie, tym razem z wiceministrem Andrzejem Piotrowskim, powinno przybliżyć możliwości prawne utworzenia klastra oraz możliwości uzyskania dofinansowania projektu – tłumaczy Janusz Rosłan.

Były już plany inwestycji w miejscu dawnej mleczarni. Planowano, że powstanie zakład przetwórstwa drzewnego. Miała powstać także elektrociepłownia produkująca ekologiczną energię elektryczną i cieplną z wykorzystaniem biomasy z odpadów produkcyjnych oraz lokalnych źródeł. Zakład miał produkować drewno klejone do konstrukcji nośnych, drewno modyfikowane termicznie oraz granulat drzewny z pozostałości po procesie produkcyjnym. Uruchomienie zakładu miało kosztować ponad 220 mln zł. Ponad połowa środków na inwestycje miała pochodzić z kredytu. Według prognoz, roczne przychody spółki szacowane były na ponad 200 mln zł, a zysk brutto na 17 mln zł. W zakładzie pracę miało znaleźć 200 osób. Władze spółki informowały, że nawiązane zostały kontakty z dostawcami drewna, które miało pochodzić z Ukrainy i z lokalnych tartaków. Plany spółki sięgały ekspansji na rynki zagraniczne. Gotowe produkty miały być eksportowane do Niemiec, Australii i Włoch. Aby zrealizować plany, spółka planowała pozyskać środki zewnętrzne. Otrzymała ponad 39 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 4.4: Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Wyemitowała obligacje i zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2013 roku spółka ogłosiła upadłość.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.