Paramedica

W Biłgoraju będzie monitoring powietrza

Lubelszczyzna wciąż pozostaje białą plamą, jeśli chodzi o monitorowanie stanu jakości powietrza. Bez porównania gorzej wypadamy z okolicami Warszawy czy Śląska, gdzie umiejscowionych jest dużo czujników powietrza. Czy wiemy, jakim powietrzem oddychamy? Wydaje się nam, że nieskażona okolica Roztocza i mało uprzemysłowiony teren zapewniają nam bardzo dobrą jakość powietrza? Otóż nie. Jeden z nielicznych czujników powietrza zamontowany jest w Janowie Lubelskim. Pomimo bezpośredniej bliskości dużego masywu leśnego stan powietrza w mieście jest gorszy niż w Lublinie. Jak wskazują pomiary, stężenie pyłów w powietrzu jest bardzo wysokie.
Teraz jest szansa, że także w Biłgoraju będziemy mogli sprawdzić jakość powietrza, którym oddychamy. Trafi do nas jeden z pięćdziesięciu czujników, który będzie monitorował jego jakość. Czujnik zostanie zamontowany przy ulicy Kościuszki 43. Sto kolejnych lokalizacji umiejscowienia czujnika zostało wybranych w głosowaniu internetowym akcji "Wiem, czym oddycham" Fundacji Aviva. 
Czujnik pomiaru jakości powietrza to niewielkie i proste w montażu urządzenie o wymiarach około 8×16 cm i wadze około 360 gramów. Poprzez czujniki możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza w miejscu czujnika. Czujnik musi być zamontowany na zewnątrz, a do funkcjonowania potrzebuje jedynie dostępu do prądu oraz zasięgu działania telefonii komórkowej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.