- Reklama -

W Aleksandrowie będzie aleja Lecha i Marii Kaczyńskich

Na poniedziałkowej sesji Rady Gminy radni głosowali nad propozycją nadania imienia drodze leśnej z Bukownicy do Margoli. Był to wniosek mieszkańców Aleksandrowa, którzy zwrócili się do posłanki Agaty Borowiec z propozycją nadania imienia Lecha i Marii Kaczyńskich drodze, która powstała z programu współpracy leśno-samorządowej przy wsparciu posłanki. Droga ta prowadzi od ulicy Wesołej w Aleksandrowie do Bukownicy w gminie Tereszpol i przebiega przez masyw leśny. Jednocześnie mieszkańcy wnioskowali o posadzenie wzdłuż alei 96 dębów, jako symboli szacunku dla tragicznie zmarłej pary prezydenckiej i pozostałych uczestników katastrofy smoleńskiej.

Przed głosowaniem nad propozycją o zabranie głosów w dyskusji poprosił przewodniczący Rady Gminy Jerzy Bielak. – Osoba znamienita, która poświęciła swoje życie. Wiedziała, co mówiła, dbająca o sprawy Polski. Stawiała sprawę jasno i zapewne wielu politykom europejskim to się nie podobało – pozytywnie odniósł się do propozycji nadania imienia radny Surmacz. 

- Reklama -

I chociaż w głosowaniu jeden radny (Antoni Bielak) był przeciwny wnioskowi mieszkańców, a jeden wstrzymał się od głosu (Józef Nizio), żaden z radnych nie zabrał więcej głosu. Na 13 obecnych na sesji radnych 11 było "za".

W lasach, przez które przebiega  al. Lecha i Marii Kaczyńskich, były zgrupowane największe oddziały partyzanckie w dziejach historii Polski, które liczyły ok. 5 tys. partyzantów i 2 tys. żołnierzy. Tą drogą partyzanci nieśli pomoc okolicznej ludności, transportowali rannych, leki, żywność, broń. Z rozkazu Hansa Franka do likwidacji naszych partyzantów użyto 3 niemieckie dywizje, flotę powietrzną (Luftwaffe), a także armię pancerną, w sumie 30 tys. niemieckich żołnierzy. W tych lasach w ostatnich dniach września 1939 roku wykrwawiała się Armia Kraków. Tragiczne losy naszych partyzantów, żołnierzy Armii Kraków przeplatają się z tragicznymi wydarzeniami które miały miejsce w Katyniu, a także z katastrofą smoleńską. Wszystkim przyświecał jeden cel – walka o wolną Polskę.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.