- Reklama -

W Łukowej nie będzie już gimnazjum

Radni gminy Łukowa podjęli taką decyzję, gdyż musieli dostosować sieć szkół do zmian w oświacie. Nowe prawo oświatowe zakłada likwidację gimnazjów i powrót do ośmioklasowych szkół podstawowych.

W gminie do tej pory funkcjonowały trzy szkoły: podstawówka w Chmielku i Łukowej oraz gimnazjum. Teraz samorządowcy musieli podjąć decyzję o jego wygaśnięciu.

Przed głosowaniem wyjaśnienia złożył wójt gminy Stanisław Kozyra. – Cel naszego spotkania jest znany i dotyczy rewolucji w oświacie. Dziś podejmujemy uchwałę intencyjną dotyczącą dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Zaopiniują ją jeszcze związki zawodowe i kuratorium. Ma na to czas 21 dni. Po otrzymaniu pozytywnej opinii Rada Gminy musi przyjąć właściwą uchwałę – tłumaczył wójt Kozyra. 

Wójt dodał, że z tym tematem zmierzają się wszystkie samorządy gminne. Zapadają decyzje o likwidacji gimnazjów. Proces ten może odbywać się na kilka sposobów. W przypadkach zespołów szkół, podstawówki „wchłaniają” gimnazja. Kiedy gimnazja są samodzielne, następuje ich wygaszenie lub likwidacja. 

- Reklama -

– Od września 2017 roku nie będzie już naboru do pierwszej klasy gimnazjum. Dzieci idą do 7 klasy szkoły podstawowej. Kiedy ostatni rocznik gimnazjalistów skończy naukę, wtedy dopiero jego działalność zostanie wygaszona – mówił dalej wójt Kozyra. Dodał, że wprowadzenie reformy wniesie sporo zamieszania. Równocześnie będą realizowane dwie podstawy programowe. Nie obejdzie się także bez redukcji etatów nauczycieli. – Pytania i obawy będą, gdyż w szkołach gminnych godzin ubędzie. W pewnym momencie tej dziewiątej klasy braknie i trochę zamieszania wśród nauczycieli będzie – tłumaczył wójt. Wyjaśnił, że według wstępnych szacunków w skali gminy będzie mniej o 3-4 etaty nauczycielskie (w przeliczeniu na godziny). Proces jednak będzie następować w przeciągu kilku lat. – Będziemy chcieli swoich nauczycieli maksymalnie zagospodarować. Jednak nikt nie daje gwarancji, że będzie to bezbolesne – dodał Stanisław Kozyra. 

Radni jednomyślnie zatwierdzili uchwałę, chociaż pojawiły się głosy, że gimnazjum było budowane z myślą o dostawaniu do zmieniających się wówczas przepisów. Sprawa zagospodarowania majątku po gimnazjum została odłożona na późniejszy czas. 

Po zmianach w gminie Łukowa będzie funkcjonować ośmioletnia szkoła podstawowa w Łukowej, do której będą uczęszczać dzieci z części tej miejscowości, Borowca, Osuch, Kozaków i Podsośniny. Zostanie także podstawówka w Chmielku, w której będą uczyć się dzieci z Pisklaków, Szostaków, Szrajówki, Chmielka i części Łukowej. W gimnazjum dzieci będą się uczyć jeszcze do 2019 roku. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.