- Reklama -

- Reklama -

Próbowali oszukać kilkudziesięciu mieszkańców

Policjanci biłgorajskiej komendy otrzymali w dniu 29 listopada aż kilkadziesiąt zgłoszeń od osób do których zadzwonili oszuści podający się za członka rodziny. Prosili o pieniądze bo spowodowali wypadek na potwierdzenie „legendy” słuchawkę przejmował fałszywy funkcjonariusz.

- Reklama -

Przypominamy, że fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w policyjnej akcji rozpracowania oszusta. Zdarza się również, że oszuści posługują się prawdziwymi nazwiskami policjantów a nawet każą zanotować fałszywe nazwisko i numer odznaki po to by uwiarygodnić swój bajer.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Zdarza się, że przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

- Reklama -

Przypominamy! Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont czy wysokość zgromadzonych środków. Nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie ani też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższa sytuacja lub podobna do przytoczonej może przydarzyć się każdemu. Również naszym bliskim lub sąsiadom. Oszuści na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze ale nie tyko. Zdarza się, że dzwonią również do osób młodych lub w sile wieku. Tu nie ma zasady! Dlatego niezbędne jest budzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa szczególnie osób starszych, samotnych czy prowadzących działalność. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z innymi, ostrzeżmy ich nim będzie za późno.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. obywatel mówi

    kolego lub koleżanko. To pytanie jest do oszustów, a nie do władzy. Są np.książki telefoniczne. A może oszuści dzwonią pod numer np.znajomego? opcji jest kilka.

  2. Taki ktoś mówi

    Pytanko do policji z kąd oszuści maja numery telefonu akurat osób z Biłgoraj lub każdego innego miasta? Podobno w Polsce jest coś takiego jak RODO? Trochę to dziwne czyż nie?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.