- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Uważajmy na żmije!

- Reklama -

W minionym tygodniu w naszym powiecie doszło do dwóch sytuacji, gdy ludziom zagrażały żmije zygzakowate. Do pierwszej doszło 4 lipca w Majdanie Gromadzkim. Mieszkańcy zaalarmowali straż, że mają żmiję przy wejściu do domu. Na miejsce przybył jeden zastęp JRG. Ale strażacy nie zastali gada, który prawdopodobnie przestraszył się i uciekł.

6 lipca do podobnego zdarzenia doszło w Aleksandrowie. Jeden z mieszkańców pojechał samochodem do lasu. Kiedy z niego wracał, zauważył, że na samochodzie jest żmija, która próbuje dostać się do wnętrza auta. Kiedy na miejsce przybyła straż, zwierzęcia już nie było. Żmija przestraszyła się i uciekła. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż, którego możemy spotkać w Polsce. Żmija może pojawić się w przydomowym ogródku, polu i lesie. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że ukąszenie tego gada może okazać się naprawdę niebezpieczne. Teraz, kiedy panuje letnia pogoda, żmije śmiało wychodzą ze swoich kryjówek. Ich ulubionymi miejscami są polanki, podmokłe lasy i łąki. Jednak w tej chwili możemy je także spotkać w ogródkach między krzewami, przy korzeniach drzew, czy nawet w ozdobnych skalniakach. W większości wypadków żmija na widok człowieka będzie próbowała się ukryć. Kiedy jednak przez przypadek nadepniemy na gada, może to zakończyć się tragicznie. Warto więc pamiętać o porządnych butach nad kostkę podczas wypraw na górskie szlaki czy do lasu.

Samo ukąszenie żmij jest praktycznie bezbolesne, ale późniejsza reakcja organizmu nie jest już tak obojętna. Po około kwadransie w miejscu ukąszenia pojawia się obrzęk. Standardowymi objawami są zawroty głowy, problemy z oddychaniem i krążeniem. Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu. Uszkadzają układ nerwowy, powodując martwicę tkanek, zmniejszają krzepliwość krwi, zmieniają rytm pracy serca. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci (ze względu na mniejszą wagę) oraz dla osób pod wpływem alkoholu. Wówczas jad rozprzestrzenia się po organizmie znacznie szybciej. W przypadku ukąszenia najważniejsza jest pomoc lekarska. Podanie surowicy może nas uratować przed przykrymi skutkami ukąszenia.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.