kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Urzędnicy pomogą

- Reklama -

Przy biłgorajskim Urzędzie Miasta nie powstanie specjalny punkt konsultacyjny, który pomoże mieszkańcom wypełnić wnioski w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biłgoraj radny Łukasz Pracoń pytał burmistrza, czy rozważa powołanie przy Urzędzie Miasta punktu informacyjnego dotyczącego programu „Czyste powietrze”. Miałby on za zadanie informowanie mieszkańców, a także pomaganie im przy wypełnianiu wniosku. Jak podkreślał, szkolenie dla pracowników samorządowych jest bezpłatne, a więc urząd nie ponosiłby żadnych kosztów z tego tytułu.
toyota Yaris
Zdaniem burmistrza Janusza Rosłana, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, które są odpowiedzialne za realizację tego programu, nie mogą wywiązać się ze swoich obowiązków, które zostały nałożone przez rząd. Zamierzają one wystąpić do samorządów z prośbą o pomoc. – My ze swojej strony, nawet nie mając tej informacji, zamieszczaliśmy na naszej stronie internetowej wszystkie informacje dotyczące programu „Czyste powietrze”, tak aby mieszkańcy mogli z niego korzystać. Wielu mieszkańców, czytając naszą stronę, zapoznawało się z program. Program nie wymaga żadnego wysiłku. Mieszkaniec, nie wychodząc z domu, może on-line wypełnić i złożyć wniosek. Nasi pracownicy również znają procedury i mogą udzielić pomocy mieszkańcom. W chwili, gdy WFOŚ zwróci się do nas z prośbą o pomoc, będziemy gotowi do pomocy mieszkańcom w wypełnianiu winsoków – zaznacza burmistrz.

Program „Czyste powietrze” to szansa dla gospodarstw domowych na uzyskanie dofinansowania m.in. na wymianę pieca czy ocieplenie domu. Wysokość dofinansowania zależy od dochodu w rodzinie.Wnioski przyjmują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich rozpatrzenie i podpisanie umowy będzie trwało nie więcej niż trzy miesiące. Beneficjenci będą mieli maksymalnie dwa lata na wykonanie i rozliczenie inwestycji. Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny i może wynieść od 40 do 90 proc. kosztów.

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Wnioski w formie elektronicznej lub papierowej dostępne są na stronach internetowych WFOŚiGW.

Intensywność dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy liczonego zgodnie z metodyką opisaną w instrukcji wypełnienia wniosku o dofinansowane (w oparciu o zasady Programu Rodzina 500 plus).

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.